تبلیغات

روش‎های مهاجرت به ترکیه و اقامت ترکیه

مهاجرت به ترکیه این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است. نزدیکی این کشور به ایران و ارزان ‎تر بودن زندگی در آن نسبت به کشورهای اروپائی و آمریکا باعث شده بسیاری از افرادی که قصد تجربه زندگی در دیگر کشورها را دارند به دنبال راهی برای گرفتن اقامت در کشور همسایه باشند. هچنین آزاد بودن تجارت در ترکیه به محبوبیت آن نزد ایرانی‏ ها اضافه کرده است. برای زندگی در ترکیه و اخذ اقامت ترکیه دو نوع اقامت ترتیب داده شده است که هر کدام ویژگی ‎های خاص خودشان را دارند. اینکه کدام یک از این دو برای شما مناسب است بستگی به هدفتان از مهاجرت به ترکیه دارد. 

اما در همه این موارد شما باید نسبت به افرادی که از آنها کمک می‎گیرید هشیار بوده و به دنبال راه‎ های کم دردسر برای مهاجرت به ترکیه بگردید، چون کم نیستند کسانی که در سال ‎های گذشته راهی ترکیه شدند و بعد با دست خالی و درحالیکه سرمایه خود را از دست داده بودند، دوباره به ایران بازگشتند. برای همین نباید به دلیل آسان بودن شرایط  ریسک بالایی را بپذیرید.

اقامت ترکیه

انواع اقامت ترکیه

ترکیه دو نوع اقامت برای مهاجران در نظر گرفته است. یکی اقامت موقت برای مهاجرت به ترکیه و دیگری دائم است.

اقامت موقت ترکیه

نوعی از اجازه حضور در ترکیه است که به شما اجازه می‎دهد در یک مدت زمانی محدود در ترکیه زندگی کرده یا به عنوان توریست از آن دیدار کنید. ما ایرانی‎‌ ها می توانیم در هر شش ماه، سه ماه را در ترکیه به عنوان توریست بگذرانیم. اما اگر موقتا اقامت ترکیه را بخواهیم، این کشور قادر است که به صورت یک یا گاهی دو ساله به ما اقامت دهد. این ویزا قابل تمدید است.

اقامت دائم ترکیه

اقامت ترکیه به صورت دائم پروسه نسبتا طولانی مدتی دارد. شما باید پنج تا هشت سال صبر کنید تا بتوانید از مزایای اقامت دائم در این کشور برخوردار شوید. روش کار هم این است که شما ابتدا اقامت موقت می‎گیرید و بعد از آنکه آن را چندبار تمدید کردید، اقامت دائم را دریافت خواهید کرد.

اقامت ترکیه

اینجا به انواع اقامت موقت در ترکیه می پردازیم.

اقامت و مهاجرت به ترکیه از طریق اجاره ملک

مهاجرت به ترکیه از این طریق یکی از راحت ‎ترین راه‎ هاست که هزینه چندان زیادی هم در برندارد. کافیست شما یک ملک را در یکی از شهرهای ترکیه به صورت رسمی و محضری اجاره کنید و دولت را در مورد آن آگاه کرده و بعد درخواست اقامت ترکیه به صورت موقت را بدهید. این نوع اقامت معمولا یک ساله است و بعد از آن دوباره باید تمدید شود. مزیت آن هم این است که شما برای ابتدای کار تنها نیاز به پرداخت دو بار کرایه(یعنی کرایه دوماه) در ابتدای کار و هزینه های به نام کردن قبوض را دارید. اما حواس‌ تان باشد که با این اقامت اجازه کار به شما داده نمی‎شود و نیاز دارید تا برای آن جداگانه اقدام کنید.

مهاجرت به ترکیه

اقامت از طریق کار در ترکیه

یک شرکت باید در ترکیه شما را انتخاب کند تا بتوانید اقامت شغلی در این کشور را بگیرید. این موضوع کار چندان آسانی نیست چرا که در صورتی کسی به شما کار می‎دهد که فرد دیگری با تخصص مشابه که ملیت ترک دارد، بیکار نباشد. اگر خیلی خوش‌ شانس باشید و بتوانید از این طریق کار پیدا کنید، اقامت یک ساله کار در ترکیه خواهید گرفت که قابل تمدید است. بهترین حالت این است که خودتان دست به پیدا کردن کار بزنید و یا در موقع انتخاب موسسات تحقیق کاملی در مورد موسسه کاریابی کرده باشید.

اقامت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه

برای سرمایه گذاری در ترکیه اگر شرکت خود را به ترکیه ببرید و آن را ثبت کنید، این به معنای این نیست که شما با اینکار قادر به اقامت در این کشور هستید. حتی اگر شرکت شما ثبت شود باز هم نیاز به اجازه کار دارید تا بتوانید در ترکیه بمانید. بعد از دریافت آن شما می‎توانید اقامت یک ساله قابل تمدید و سرمایه گذاری در ترکیه را به دست بیاورید. بعد از آن اگر شرکت‎ تان پنج سال متوالی در ترکیه فعال بود، نوبت به اقامت دائم می ‎رسد که کسب آن برای شما چندان مشکل نیست.

مهاجرت به ترکیه

اقامت ترکیه از طریق تحصیل در ترکیه

برای تحصیل در ترکیه کافی است یک دانشگاه را در این کشور پیدا کنید که رشته مورد نظر شما را داشته باشد. منتظر زمان پذیرش بمانید و بعد برای گرفتنش اقدام کنید. با گرفتن یک پذیرش از یکی از مراکز علمی معتبر در ترکیه، در مدت زمانی که برای تحصیل نیاز دارید می‎توانید در ترکیه زندگی کنید. اغلب دانشگاه ‎های ترکیه در جهان اعتبار دارند و بسیاری از افراد از این دانشگاه‌ ها به عنوان پلی به دانشگاه‎ ها برتر و کشورهای پیشرفته ‎تر استفاده می‎کنند.

اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

با خرید یک ملک در ترکیه قادر به داشتن اقامت ترکیه یک ساله قابل تمدید خواهید. اگر بعد از پنج سال شما کماکان ملک خود را در این کشور داشته باشید این اقامت تبدیل به اقامتی دائمی می‎شود و شما می‎توانید در ترکیه به صورت دائم زندگی کنید. در مواردی که شما شغلی در ترکیه داشته باشید و صورت‎ های مالی نشان دهد که قادر به پرداخت هزینه‎ های وام و پرداخت دوباره آن دارید، می‎توانید برای خرید ملک به یکی از بانک‎ ها مراجعه کرده و با توجه به شرایطی که دارید درخواست وام بدهید.

اگر همه چیز در مدارک شما شفاف باشد و به ویژه اگر شما شرکت یا کسب‌ و کاری راه انداخته باشید، اقامت ترکیه از طریق خرید ملکی که برای آن وام گرفته ‎اید ممکن است. بازپرداخت وام‌ ها اغلب ده ساله است و مبالغ متفاوتی دارد اما در بهترین حالت هفتاد و پنج درصد از قیمت ملک مورد نظر شما از این روش قابل پرداخت است.

اگر هم مایلید از مجتمع‌ های پیش ساخته خرید کنید، باید بیست تا سی‎ درصد مبلغ خرید را نقدا و ابتدای کار بپردازید. اما موقع اقدام به چنین کاری باید همه جوانب امر را سنجیده و بی‎ گدار به آب نزنید.

برآورد هزینه‌ها

اجاره خانه در ترکیه نسبت به ایران کار آسان ‎تری است. شما معمولا نیاز دارید تا دو اجاره را پیشاپیش پرداخت کنید. اما هزینه ‎های جاری زندگی در ترکیه و به ویژه استانبول از ایران گران‌ تر است به ویژه آنکه حمل‌ و نقل و انرژی در این کشور هزینه بالایی دارد.

هزینه ‎های زندگی خانوادگی را تخمین زده و بعد از آنکه مطمئن شدید دست‌کم قادر به پرداخت هزینه‏ ها برای شش سال هستید به مهاجرت و اخذ اقامت ترکیه اقدام کنید. چون پیدا کردن کار در ترکیه اندکی زمان‌ بر است.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>