تبلیغات

براساس تعریف سازمان بهداشت جهانی به مجموعه اطلاعات، مهارت‎ها و اعمالی که مطابق با نظریه‎ ها، اعتقادات و تجربه ‎های بومی فرهنگ ‎های گوناگون است طبق سنتی می‎ گویند که از آن در حوزه‎ های وسیعی مانند بهداشت و همچنین پیشگیری، تشخیص بیماری، بهبود و درمان امراض جسمی و روح و روان استفاده زیادی می‎شود. دانستنی‎ های فعلی طب سنتی ایران ریشه در آموزه‎ هایی دارد که به دوران قرن سوم هجری بر می‎گردد و اغلب اوقات در ترجمه‎ های عربی آثار پزشکان معروفی مانند بقراط و جالینوس پیدا می‎شود.

انواع طب سنتی

از مشهورترین انواع مختلف طب سنتی می ‎توانیم به موارد زیر اشاره کنیم که هر کدام شیوه ‎های درمانی خاص خود را دارند:

  • طب سنتی چینی
  • گیاه ‎درمانی
  • طب اختلاطی (که بیشتر تحت علم مزاج‎شناسی در طب سنتی ایران استفاده می‎شود)
  • شمن باوری
  • آیورودا (در طب سنتی هند استفاده می‎شود)

پیشرفت دنیای امروزی و تغییر شیوه زندگی افراد باعث شده است آن‎ها بیش از هر زمان دیگری بتوانند از انواع گوناگون مواد غذایی استفاده کنند ولی اغلب اوقات به علت رژیم غذایی نامناسب مبتلا به عوارض ناشی از آن می‎شوند و بنابراین باید برای درمان آن ‎ها با مراجعه به پزشک از داروهای شیمیایی استفاده کنند.

این داروها بیشتر از اثرات مثبتی که دارند عوارض جانبی به همراه می ‎آورند. داروهای شیمیایی در دراز مدت می‎توانند فرد را مبتلا به عوارض جانبی منفی و شدیدی کنند. راه مقابله با آن‎ ها استفاده از طب سنتی و همچنین گیاهان دارویی است که با آن که روند درمانی آن ‎ها آهسته ‎تر است ولی از درون به بیماری حمله می‎کنند و به نسبت داروهای ترکیبی مصنوعی قابل اعتمادتر هستند.

طب سنتی

در طب سنتی از روش‎های درمانی گوناگونی استفاده می‎شود که تکیه به تکنیک‎ های درمانی به همراه گیاهان دارویی و انجام کارهایی مانند ماساژ، حجامت، فصد دارند تا فرد از نظر مزاج جسمی و روانی به یک نوع تعادل برسد. البته برای بعضی از درمان‎ ها برای تسکین درد باید از داروهای شیمیایی به شکل قرص یا تزریق استفاده کرد و در مرحله بعد برای پیشگیری و حفظ تندرستی و درمان نارسایی ‎های مزمن اندام بدن به گیاهان دارویی رو آورد.

با توجه به این که خواص گیاهان دارویی در حالت ‎های گوناگون مانند عرق‎گیری، عصاره ‎گیری و جوشانده یکسان نیست، برای کسب بهترین نتیجه ممکن و همچنین بالا بردن قدرت تاثیر‎گذاری باید به مقدار و شیوه تجویز آن ‎ها دقت کرد.

روش های درمانی در طب سنتی

روش‎ های درمانی در طب سنتی متنوع هستند که هر کدام به یک شکل انجام می‎شوند و اثرات آن‎ ها حتی ممکن است متفاوت باشد. ولی تجویز هر کدام از آن ‎ها برای بهبود حال بیمار است. از جمله شایع‎ ترین روش ‎های درمانی در طب سنتی می ‎توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

گیاه درمانی از طریق گیاهان دارویی در طب سنتی

یکی از روش‎ های درمانی در طب سنتی است که برای درمان امراض گوناگون جسمی و روانی از گیاهان دارویی استفاده می‎شود. گیاه درمانی به وسیله گیاهان دارویی مختلف بدون شک یکی از راه‎ های درمانی قدیمی در دنیا است. همانطور که گفته ‎اند پروردگار راه درمان تمامی بیماری‎ ها و دردها را در جاهای مختلف طبیعت قرار داده است و کافی است به دنبال آن بگردیم.

ماساژ درمانی در طب سنتی

ماساژ درمانی یکی از راه‎ های درمانی بسیار قدیمی در طب سنتی است که اثرات آن به همگان ثابت شده است. درمان انواع امراض عضلانی، اسکلتی، گوارشی، سردردها، مبارزه با اضطراب و افسردگی، بالا بردن کیفیت جریان خون در بدن و سطح اکسیژن ‎رسانی به بافت ‎ها و اندام ‎ها و مقابله با انواع بیماری ‎ها تنها تعدادی از خواص ماساژ درمانی است. البته سعی کنید برای ماساژ درمانی به یک مرکز یا شخص متخصص مراجعه کنید.

شیاتسو در طب سنتی

شیاتسو یکی از روش ‎های درمانی جالب است که درمانگر در آن برای بهبود بیمار نقاط حیاتی بدن را با انگشتان خود فشار می‎دهد. شیاتسو یکی از تکنیک‎ های موثر در پیشگیری از بیماری ‎ها است و برای بیماری ‎های خاص به عنوان یکی از مراحل فیزیوتراپی انجام می‎شود.

افراد به کمک شیاتسو انرژی و نیروی پنهان خود را به دست می ‎آورند و می‎تواند اضطراب، استرس، افسردگی و یا مشکلاتی مانند بی‎خوابی فرد را درمان کند.

حجامت و طب سوزنی

معنای کلمه حجامت یا طب سوزنی در زبان فارسی مداوا است و به عنوان یک راه خون ‎گیری از آن یاد می‎شود که هدف از انجام آن پیشگیری از امراض و درمان بعضی از بیماری‎ ها است.

حجامت به دو روش انجام می‎شود؛ خشک بدون تغی و خونگیری و تر که همراه با خونگیری است.

پیامبر بزرگ اسلام (ص) می‎گویند «بهترین عید، دوره حجامت است» و مردم براساس توصیه ایشان عید خون می‎گرفتند.

تحقیقات نشان داده است حجامت و طب سوزنی در درمان امراضی مانند آسم، نارسایی هضم غذا، سردرد، چربی و غظت خون مفید است.

طب سنتی

بادکش درمانی در طب سنتی ایرانی

یکی دیگر از روش ‎های طب سنتی که با ایجاد مکش در نواحی گوناگون بدن عروق بدن منبسط و مواد از نواحی خاص منحرف می‎شوند. این روش را همچنین حجامت خشک می ‎نامند. گاهش اوقات بادکشی درمانی و چرخاندن لیوان روی بدن افراد فلج ناشی از سکته قلبی و مغزی باعث کاهش درد و بهبودی می‎شود.

زالو درمانی در طب سنتی

یکی از روش‎ های طب سنتی که همراه با خون‎ گیری است. اهمیت این روش در طب سنتی بسیار بالا است که علت آن به شیوه خون ‎گیری و ماده هیرودین بر می ‎گردد که به وسیله زالو وارد بدن می‎شود. برای زالو درمانی از انواع خاص زالوها استفاده می‎شود. در بزاق این موجود مواد ضد انعقادی است که خون را رقیق می‎کند، عروق تنگ را باز می‎کند و بنابراین سطح خون‎ رسانی و اکسیژن ‎رسانی به اندام ‎ها را افزایش می‎دهد.

از زالو درمانی در طب سنتی برای مقابله با بیماری ‎هایی مانند تنگی عروق قلب، پیوند اعضاء، واریس، بیماری‎ های مفاصل مانند آرتروز و غیره استفاده می‎شود و همچنین سیستم ایمنی بدن را تقویت می‎کند.

طب سنتی

فصد (رگ زدن)

یکی دیگر از روش ‎های خون ‎گیری در طب سنتی است که به دفع تعداد زیادی از سموم بدن کمک می‎کند. علاوه بر این مواد اضافه ‎ای که در خون رسوب می‎کند و زیاد می ‎شوند را دفع می‎کند. برای انجام فصد حتما به افراد متخصص و ماهر مراجعه کنید. از جمله استفاده ‎های مهم رگ ‎زنی می‎توانیم به درمان کمردرد سیاتیکی، هموروئید، بیماری ‎های گوارشی و غیره اشاره کنیم.

آب درمانی در طب سنتی

از انواع دیگر روش‎ های طب سنتی که در آن ممکن است از اسانس ‎های گیاهی استفاده کنند یا نکنند آب درمانی می باشد. کاربردهای آب درمانی که به آن آبزن نیز می‎گویند می‎توانیم به بهبود وضعیت ضایعات پوستی، دردهای مفاصل، سیاتیک، تقویت سیستم ایمنی بدن، تقویت سیستم عضلانی، اصلاح منافذ بدن و بالا بردن رطوبت بدن اشاره کنیم.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>