تبلیغات

قویترین ضد سرطان ها

بدون شک پیشگیری از هر روش درمانی بهتر است و زمانی که نام بیماری ‎های کشنده ‎ای مانند سرطان مطرح می‎شود، اهمیت این کار مهم ‎تر می‎شود. رژیم غذایی در پیشگیری از این بیماری خطرناک بسیار نقش مهمی دارد. در این مطلب قصد داریم به تعدادی از مواد غذایی ضد سرطان اشاره کنیم.

فهرست زیر از خوراکی ‎هایی تشکیل شده است که در دسترس روزانه ما قرار دارند و بدون شک با خواص ضدسرطانی آن ‎ها آشنا نبودیم. این مواد غذایی که اکثرا جزو سبزیجات هستند جزو مواد غذایی ضد سرطان محسوب می شوند و بهترین راه برای پیشگیری از سرطان هستند.

معرفی بهترین مواد غذایی ضد سرطان و بهترین غذاهای ضد سرطان سینه

خیار

این میوه دوست‎‌ داشتنی آنتی اکسیدنی به اسم فیستین دارد. از جمله فواید متعدد آن برای سلامت انسان می‎توانیم به بهبود عملکرد شناختی، کاهش ریسک ابتلا به سرطان و حس درد اشاره کنیم. پژوهشگران در سال 2010 نشان دادند عصاره خیار برای شیمی‎درمانی به علت خواص ضد درد و آنتی اکسیدان حاوی آن مفید است.

 گریپ فروت

یکی از میوه‎ هایی که البته باید به افت فشار بعد از خوردن آن توجه کنید! گریپ فروت ترکیبات گیاهی گوناگونی دارد که مانند یک مبارز با سرطان مقابله می‎کنند. به عنوان مثال نارنجین موجود در آن برای مقابله با سرطان پروستات خوب است یا لیمونوید با مواردی مانند سرطان ریه، معده و پوست مبارزه می‎کنند.گریپ فروت یک ماده غذایی ضد سرطان محسوب میشود.

همچنین تحقیقات نشان داده است زنانی که آب این میوه را منظم می‎خورند کمتر مبتلا به سرطان سینه می‎شوند. بهترین غذاهای ضد سرطان سینه

مواد غذایی ضد سرطان

 زنجبیل

زنجبیل در طب سنتی نیز یک ماده ضد سرطان معرفی می‎شود که ترکیبات گوناگونی مانند آنتی اکسیدان ‎ها، ویتامین ‎ها و مواد معدنی دارد که جلوی افزایش اضطراب را می‎گیرد و باعث تقویت سیستم ایمنی می‎شود.

به عبارت دیگر مصرف زنجبیل قدرت بدن در مقابله با سلول‎ های سرطانی را زیاد می‎کند. تحقیقات گوناگون نشان داده‎اند این ماده غذایی در پیشگیری و درمان سرطان تخمدان، سینه و پروستات مفید است و می‎توانیم به راحتی آن را جزو مواد غذایی ضد سرطان معرفی کنیم.

 جعفری ; جزو بهترین مواد غذایی ضد سرطان

سبزیجات باید پای ثابت هر سفره و رژیم غذایی باشند از جمله جعفری که اثرات قابل توجهی در پیشگیری از انواع سرطان‎ ها از جمله کبد، معده، تیروئید و سینه دارد. جعفری، سبزی همیشه خوش‎ بو سطح بالایی از آنتی اکسیدان دارد و می‎تواند جلوی رشد و تکثیر سلول‎ های بدخیم سرطانی را بگیرد.

بادام

مغزیجات جزو مواد ضد سرطانی عالی به شمار می‎روند و بادام از این قضیه مستثنی نیست. بادام فیبر بالایی دارد که باعث سم ‎زدایی از بدن می‎شود. مصرف بادام باعث عبور ساده ‎تر غذا در مسیر سیستم گوارش می‎شود. موسسه ملی سرطان آمریکا گزارش داده است غذاهای با محتوی فیبر بالا ریسک ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می‎دهند.

بادام جزو مواد خوراکی موثر در این قضیه است چون ویتامین E، فیبر، مواد شیمیایی گیاهی و فلاونوئید زیادی دارد که باعث کنترل پیشرفت سلول‎ های سرطانی می‎شوند.

مواد غذایی ضد سرطان

هندوانه

میوه محبوب فصول گرم دشمن سرطان است! هر نوع مصرف هندوانه، چه آب میوه یا حالت طبیعی آن اثر قابل توجهی در جلوگیری از سرطان است و یک ضد التهاب موثر شناخته شده است. به گفته دانشمندان این میوه دوست‎ داشتنی صدمه ناشی از اکسیداسیون بافت مواد غذایی و سطح پایین لیپید را متعادل می‎کند و باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‎ هایی مانند سرطان و بیماری‎ های قلبی و عروقی می‎شود و می‎توانیم به راحتی آن را جزو مواد غذایی ضد سرطان معرفی کنیم.

خرما ; جزو بهترین مواد غذایی ضد سرطان

خرما یکی از میوه ‎های گرم و پای ثابت رژیم غذایی بسیاری از ایرانیان است چون مصرف آن تضمینی برای سلامت دستگاه گوارش و درمان بیماری ‎هایی مانند یبوست، سندرم روده تحریک پذیر یا مشکلات گوارشی متعد است. تحقیقات نشان می‎دهد خرما باعث کاهش احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ و سایر سرطان‎ ها می‎شود.

توت خشک

توت خشک جایگزین بسیار خوبی برای قند است ولی علاوه بر آن مقدار زیادی روتین دارد که جلوی تشکیل سرطان روده بزرگ را می‎گیرد. از مزایای دیگر روتین می‎توان به خنک‎سازی خون، جلوگیری از خونریزی، رفع التهاب کبد و از بین بردن ویروس‎ ها اشاره کرد. مصرف منظم آن همچنین برای درمان فشار خون بالا و برونشیت مزمن موثر است.

سیب

همانطور که از قدیم گفته ‎اند: خوردن روزانه یک سیب، پزشک را دور نگه می‎دارد. این ادعا درست است چون سیب فیتوکمیکال زیادی دارد که باعث کاهش ابتلا به بیماری ‎های مزمن مانند آسم و حتی سرطان می‎شود. آنتی‎اکسیدان ‎های قوی سیب جلوی رشد سلول ‎های سرطانی را می‎گیرند.

مواد غذایی ضد سرطان

پرتقال

تمامی افراد پرتقال را به واسطه ویتامین ث آن مصرف می‎کنند که دستگاه ایمنی را تقویت می‎کند. پرتقال علاوه بر آن دارای سطح بالایی از فلاونوئید و لیکوپن است که ظاهرا جنگجوی خوبی در مبارزه با سرطان ‎های گوناگون به شمار می‎روند.

هویج ; جزو بهترین مواد غذایی ضد سرطان

هویج جز میوه‎ های رنگی و دوست داشتنی است که نه تنها قدرت دید را زیاد می‎کند بلکه باعث کاهش ریسک بروز انواع سرطان ‎ها مانند ریسه، سینه و سرطان روده بزرگ می‎شود. دلیل آن به علت وجود آنتی ‎اکسیدان‎ هایی مانند پلی‌استیلن و فال کارینول است که سلول‎ های سرطانی را نابود می‎کنند و جلوی پیشرفت تومورهای سرطانی را می‎گیرند.

خوردن هویج همچنین مهر تایید برای سلامت بخش پایین دستگاه گوارش است.

مویز

مویز جزو میوه ‎های خشک سرشار از فیتوکمیکال ‎های ضروری برای بدن است. این ماده غذایی ضد سرطان اسید اولئانولیک زیادی دارد و همچنین با محافظت از دندان ‎ها و افزایش سلامت بهداشت دهان جلوی سرطان دهان را می‎گیرد. اگر می‎خواهید دندان ‎های سالمی داشته باشید که دیر فاسد می‎شوند بهتر است مویز بخورید.

بامیه

به گفته برخی از پزشکان شروع تمامی بیماری ‎ها از روده بزرگ انسان است ولی می‎توانید با افزودن بامیه به رژیم غذایی خود جلوی ابتلا به سرطان روده و بیماری‎ های وابسته را تا حد زیادی بگیرید. بنابراین بامیه در فهرست مواد غذایی ضد سرطان ما قرار می‎گیرد.

کلم بروکلی

در مورد خواص کلم بروکلی بارها صحبت شده است. این سبزی سرشار از فیتوکمیکال، یکی از مواد موثر برای درمان با سرطان و تقویت دستگاه ایمنی، است. تحقیقات گوناگون نشان می‎دهد که کلم بروکلی قادر به مقابله با انواع بیماری‎ ها از جمله آنفلوآنزا است و همچنین جلوی شکل‎گیری سرطان مثانه را می‎گیرد.

قارچ

قارچ ‎های خوراکی که بسیار لذیذ هستند بتاگلوکان و اسیدلینولئیک دارند. این مواد جزو پیشگیری‎کنندگان سرطان پروستات و سینه محسوب می‎شود. علاوه بر این اسیدلینولئیک در خانم‎های یائسه استروژن را سرکوب می‎کند و جلوی ابتلا به سرطان سینه را می‎گیرد و بتاگوکان همین نقش را در مبارزه با سرطان پروستات دارد.

مواد غذایی ضد سرطان

شکلات تلخ

شکلات یک ماده غذایی دوست ‎داشتنی است ولی بهتر است به فکر مصرف نوع تلخ آن باشید چون جلوی صدمه رادیکال‎ های آزاد به بدن را می‎گیرد. علاوه بر این آنتی اکسیدان دارد که جلوی اکسیداسیون سلول‎ ها را می‎گیرد و مانع پیری زودتر از موعد، آسیب به DNA و پیشگیری از بعضی از سرطان ‎ها  می‎شود.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>