بدون شک امروزه یکی از نقاط دیدنی تهران که به نماد این شهر نیز تبدیل شده است برج 435 متری میلاد است که داستان طولانی پشت آن نهفته است. ساخت برج میلاد بیش از ده سال طول کشیده است و کلنگی که در سال 1376 به زمین خورد 11 سال بعد در مهر ماه سال 1387 به نتیجه نشست تا یکی از لوکس‎ترین مناطق تهران شکل بگیرد که میزبان مراسم خاص است.

این سازه مهندسی شکوهمند تقریبا 150 هزار تن وزن دارد و در ساخت آن از 17 هزار متر مربع شیشه استفاده شده است. برج میلاد نه تنها برای کارهای مخابراتی استفاده می‎شود بلکه در آن امکانات تفریحی، فرهنگی، هنری و خدماتی متعددی به چشم می‎خورد.

مراحل ساخت برج میلاد

دولت ‎مردان ایران تصمیم گرفتند با ساخت یک فضای نو و تفریحی نه تنها یک نماد ملی به وجود آورند بلکه مشکلات مخابراتی و تلویزیونی را حل کنند.

همه چیز با ارائه پیشنهادات در سال 1370 برای ساخت یک برج شروع شد. برای این برج 17 محل گوناگون را معرفی کردند که در نهایت مکان فعلی انتخاب شد. سال 1373 تحقیقات برای ساخت برج شروع شد و گروهی از تیم شهرسازی، تیم تحقیقات تلویزیون، راه و ساختمان و ژئوتکنیک و غیره با بررسی مکان‎های پیشنهادی کوی نصر را انتخاب کردند.

برج میلاد

از جمله دلایل انتخاب آن‎ها می‎توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • دسترسی عموم مردم با سطح سرویس‎دهی شایسته
 • محل برج در یکی از مرتفع‎ترین نقاط شهر
 • دید کامل به نقاط مختلف شهر و منظره زیبای اطراف
 • فاصله مناسب با ترمینال‎های مهم مسافرتی مانند فرودگاه و راه‎آهن
 • ایجاد پوشش تلویزیونی
 • ارتباط و دید مستقیم به ایستگاه‎های مخابراتی

مطالعات و بررسی ها

بعد از انتخاب نهایی مکان دقیق ساخت برج میلاد ، مطالعات ژئوتکنیک و زمین‎شناسی شروع شد اما آن‎ها تنها مرحله اول تحقیقات بودند تا این که فاز دوم تحت عنوان برج مخابراتی – تلویزیونی شروع شد و به همراه آن عملیات اجرایی بخش‎هایی از پروژه کلید خورد.

در همین حین طراحان برج تصمیم گرفتند کاربری ‎های گوناگونی را به آن اضافه کنند تا در شکوفایی اقتصادی این اکان نقشی داشته باشند و تصمیم گرفتند یک مرکز تجارت بین‎الملل تاسیس کنند که هدف آن بالا بردن سطح حوزه تجارت صنعتی و تجارت الکترونیک و کمک به گسترش صادرات غیرنفتی بود. 

برج میلاد

همین اهداف باعث تعیین کاربری‎ های گوناگون برای پروژه بود از جمله:

 • ساخت مهمترین و بزرگترین مرکز ارتباطات مخابراتی – تلویزیونی
 • مرکز برگزاری مراسم و جشنواره‎های بین‎المللی و هتل 5 ستاره به عنوان مرکز ارتباطات فرهنگی، اجتماعی و گردشگری
 • مرکز تجارت بین‎الملل

پس از تمامی این برنامه‎ ریزی ‎ها و 5 سال در سال 75 ساخت برج میلاد شروع شد. شرکت یادمان سازه به دنبال اعلام شهرداری تهران مجری پروژه معرفی شد و قرعه انتخاب معمار و طراح پروژه به نام دکتر محمد رضا حافظی افتاد که استاد رشته هنرهای زیبای در دانشگاه شهید بهشتی بود. پس از اعلام مناقصه، پیمانکار نیز برای این پروژه کلان انتخاب شد.

آغاز فرآیند ساخت برج میلاد

بعد از 3 سال انجام تحقیقات جغرافیایی و زمین شناسی در اولین ماه از زمستان سال 1376 کلنگ ساخت این مکان روی تپه ‎های نصر به زمین زده شد. ابتدا قرار بود که این مکان به اسم برج یادمان ساخته شود ولی در سال 1380 که مصادف با یکصدمین سالروز بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، امام خمینی بود، اسم آن را به برج میلاد تغییر دادند.

افتتاح برج میلاد

جالب است بدانید پروژه ساخت برج میلاد که نزدیک به 11 سال طول کشید در 8 سال ابتدایی خود تنها 40 درصد و در 30 ماه آخر 60 درصد تکمیل شد و نقش قالیباف شهردار وقف تهران در نصب یک روزشمار دیجیتالی برای تکمیل این پروژه بی تاثیر نبود.

در نهایت در شانزدهمین روز از ماه شروع مدرسه‎ها و سال 1387 طی یک مراسم باشکوه با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای اسلامی و همچنین شهردار تهران برج میلاد با شعار «آسمان نزدیک است» افتتاح شد و مردم اجازه حضور در این امکان را پیدا کردند.

از این مراسم بیش از 250 خبرنگار ایرانی و خارجی برای نشریه ‎های خود مطلب تهیه کردند.

تاریخچه و معرفی کامل برج میلاد

جایگاه برج میلاد

 • دارای عنوان مرتفع‎ترین برج ایران است
 • ششمین برج بلند تلویزیونی و مخابرانی جهان پس از برج ‎های توکیو اسکای تری در ژاپن، برج کنتون گوانگ ‎ژو در چین ، برج سین‎ان تورنتو در کانادا، برج اوستانکینو در شهر مسکو روسیه و آسمان خراش ارینتال پیرل در شانگهای جمهوری خلق چین به شمار می‎رود.
 • بیستمین سازه بلند نامتکی (سازه‎هایی که بدون کمک پشتیبان مانند سیم و دکل خودنمایی می‎کنند) است.

اطلاعات فرعی در مورد برج میلاد

خیلی از افراد دوست دارند تعداد پله ‎ها یا طبقات برج میلاد را بدانند که برای آن بهتر است معماری این سازه را بهتر توضیح دهیم. برج میلاد دارای 1693 پله است و از سه قسمت اصلی تشکیل شده است یعنی ساختمان پای برج (لابی) بدنه اصلی و راس آن که ساختمان بالای برج است و هر کدام در رابطه با یک هدف به کار گرفته می‎شوند.

لابی برج میلاد در قسمت پایین آن واقع شده است و 6 طبقه و 17 هزار متر مربع مساحت دارد. زیر طبقه همکف دو طبقه دیگر است که به امکانات تاسیساتی و مرکز داده ‎های برج اختصاص داده شده است و خود طبقه همکف مکان پذیرش بازدیدکنندگان برج میلاد است.

تاریخچه و معرفی کامل برج میلاد

افرادی که به خرید علاقه دارند می‎توانند در طبقه همکف از 83 واحد تجاری آن دیدن و خرید کنند که روزانه از ساعت 12 ظهر تا نیمه شب برای عموم باز است. طبقات بعدی برج میلاد را رستوران، کافه تریا و نمایشگاه تشکیل داده‎اند.

بدنه اصلی برج میلاد را شفت گویند که هدف از طراحی آن محلی برای عبور تاسیسات و آسانسورهای سریع است. برج میلاد 6 آسانسور دارد که بین لابی و بالاترین مکان آن ارتباط برقرار می‎کند. در تمامی بخش‎ های این مکان حسگرهایی مانند حسگر اندازه ‎گیری آلودگی هوا و دوربین‎ های کنترل تردد نصب شده است.

ساختمان بالای برج که عنوان بزرگترین سازه راس را در بین برج‎ های مخابراتی دنیا دارد از 12 طبقه و 12 هزار متر مربع مساحت تشکیل شده است. طبقه اول این مکان به محلی امن در صورت بروز آتش ‎سوزی و بحران اختصاص داده شده است و در طبقه دوم تاسیسات مکانیکی و برقی قرار دارند و طبقه ‎های سوم به بعد میزبان موزه و رستوران‎ های برج میلاد هستند.

5/5 - (2 امتیاز)
تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>