جنین مصنوعی چیست؟

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی به خصوص در زمینه ی پزشکی، دانشمندان توانسته اند نمونه های حیرت انگیزی را خلق کنند. یکی از این نمونه ها جنین یا لقاح مصنوعی است که در رحم کاشته شده و رشد می کند. پیشنهاد می کنیم مقاله امروز را از دست ندهید زیرا دانستنی های جالبی در خصوص جنین مصنوعی در آن گفته شده است.

تولید لقاح مصنوعی

بسیاری از شما دوستانی که هم اکنون در حال خواندن این مقاله هستید بارها و بارها در خصوص جنین یا لقاح مصنوعی شنیده اید اما احتمال می رود که اطلاعات کاملی درباره آن نداشته باشید. لقاح مصنوعی که که در زبان انگلیسی به آن IVF گفته می شود یکی از پیچیده ترین روش های درمان ناباروری یا مسائل ژنتیکی است، در طول انجام لقاح مصنوعی تخمک هایی که بالغ شده اند از تخمدان برداشته شده و در محیط مناسب نگه داری می شوند هر دوره از این روش دو هفته طول می کشد.

تکنولوژی و جنین مصنوعی

اگر بخواهیم به زبان ساده تری لقاح مصنوعی را توضیح دهیم باید بگوییم که در این روش تخمک های بالغی که از تخمدان زن جمع آوری شده است با اسپرم مرد برای تولید جنین آماده می شوند. اما در برخی افراد اسپرم یا تخمک قادر به جفت شدن نیست که در این صورت از اسپرم یا تخمک فرد دیگری استفاده می شود که در اصطلاح پزشکی به آن رویان گفته می شود. روش دیگری هم برای تولید جنین مصنوعی وجود دارد که شخص حامل رویان است یعنی جنین در رحم او پرورش داده می شود.

اما برخی ها ممکن است بپرسند آیا این روش ها می تواند نتیجه ای مثبت را به همراه داشته باشد یا نه؟ این سوال پاسخ قطعی ندارد زیرا به عوامل متعددی بستگی دارد مثلا به سن افراد که این فاکتور در میزان اثر بخشی تاثیر بسزایی دارد، علاوه بر آن IVF زمان زیادی لازم دارد که نتیجه دهد، هزینه بالا و دشواری انجام آن از دیگر عوامل موثر است.

چنانچه بیش از یک رویان در رحم قرار بگیرد امکان اینکه دو جنین به وجود آید بسیار زیاد است یا بارداری چندگانه به وجود بیاید. افرادی که می خواهند از این روش بهره ببرند معمولا توسط پزشک متخصص مشاوره می شوند، متخصص مربوطه موظف است تا خطرات احتمالی، میزان تاثیرپذیری و… را برای مراجعه کننده توضیح دهد.

کمک هایی که لقاح مصنوعی به زوجین دارد

از آنجایی که لقاح مصنوعی روشی است که به درمان ناباروری و مسائل ژنتیکی کمک می کند در نتیجه زوجین به درمان های دشواری که پیش از لقاح مصنوعی بود کمتر می شود. به طور مثال مصرف داروهایی که برای باروری در رحم گذاشته می شد برای افزایش تولید تخمک، پایین می آید. روش درمانی تلقیح رحمی اینگونه است که اسپرم های گرفته شده از مرد را در زمان تخمک گذاری توسط زن در رحم قرار داده می شوند. در برخی از موارد این روش برای افرادی که بیش از 40 سال سن دارند پیشنهاد می شود، اما گاها اتفاق افتاده است که از این روش برای زوجینی که شرایط جسمانی خاصی دارند استفاده می شود از جمله مواردی که شامل شرایط جسمانی خاص است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تکنولوژی و جنین مصنوعی

 • انسداد یا تخریب لوله ی فالوپ

هنگامی که لوله ی فالوپ بسته شده باشد یا دچار آسیب شده باشد تخمک نمی تواند به راحتی وارد رحم شود حتی روش رویان هم با سختی به منتقل می شود.

 • اختلالات تخمک گذاری

چنانچه تخمک گذاری بسیار کم صورت بگیرد یا اصلا صورت نگیرد درنتیجه تعداد تخمک های کمتری برای باروری وجود دارند.

 • یائسگی زودرس

افرادی که در سنین زیر 40 سال به یائسگی زودرس دچارمی شوند معمولا در تخمدان هایشان دچار اختلالاتی شده است که قادر به تولید هورمون استروژن به میزان لازم نیستند یا اینکه تخمک به صورت طبیعی آزاد نخواهد شد.

 • آندومتریوز

هنگامی که بافت های رحم خارج از رحم رشد کنند اصلاحا به آن آندومتریوز گفته می شود که این مسئله سبب اختلال در لوله های فالوپ، عملکرد طبیعی تخمدان و رحم می شود.

 • فیبروم رحم

تومورهای خوش خیمی که به دیواره ی رحم می چسبند فیبروم رحم نام دارند که بیشتر در سنین 30 تا 40 سال به وجود می آیند.

 • برداشتن یا عقیم سازی لوله رحم

روشی به نام توبکتومی یا عقیم سازی لوله ای وجود دارد که به منظور جلوگیری از بارداری است. در این روش لوله های فالوپ را می برند یا به صورت مقطعی مسدود می کنند که لقاح مصنوعی می تواند جایگزینی برای آن باشد.

 • اختلال در تولید اسپرم یا عملکرد آن
 • ناباروری نامشخص
 • اختلالت ژنتیکی
 • محافظت از بارداری برای سرطان یا سایر وضعیت ها و مشکلات پزشکی

چند مورد آخر نیز از جمله مواردی است که لقاح مصنوعی می تواند به آن کمک کند اما از توضح آن صرف نظر کردیم زیرا ممکن است از حوصله مخاطب خارج باشد.

جنین مصنوعی

خطراتی ناشی از لقاح مصنوعی

 • تولد های چندگانه

هنگامی که چند رویان در رحم کاشته می شود احتمال چند قلو بودن بالا رفته و همین امر می تواند به زایمان زود رس منجر شود.

 • زایمان زودرس و کاهش وزن نوزاد

بر اساس آمارها درصد اندکی از بارداری به روش لقاح مصنوعی سبب به زایمان زودرس یا کم وزن شدن نوزاد ختم شده اند.

 • سقط جنین

همانند بارداری به صورت طبیعی در این روش نیز بین 15 تا 25 درصد امکان سقط جنین جود دارد اما این درصد با افزایش سن رابطه مستقیم دارد.

 • عوارض بازیابی تخمک ها

به هنگام تخلیه تخمک ها توسط سوزن آسپریت احتمال پاره شدن رگ های خونی، خونریزی یا عفونت مثانه بالا می رود.

 • بارداری خارج از رحم

به طور معمول 2 تا 5 درصد از افرادی که با این روش باردار می شوند به بارداری خارج از رحم دچار می شوند که در این صورت باید جنین سقط شود زیرا جنین نمی تواند خارج از رحم رشد داشته باشد.

 • سرطان تخمدان

برخی از تحقیقات حاکی بر این است که مصرف داروهایی که در افزایش تخمک موثر هستند می تواند نوع خاصی از سرطان تخمدان را به وجود آورد.

 • نواقص تولد

روش لقاح مصنوعی از آنجا که معمولا برای افرادی استفاده می شود که به صورت طبیعی باردار نمی شوند در نتیجه اغلب آن ها سنی بالای 40 سال دارند، همین امر سبب می شود تا زمینه ی نقص در نوزاد شکل گیرد. اما تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد و هنوز دلیل صددرصدی برای آن اثبات نشده است.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>