تبلیغات

روانشناسی افراد حسود

بدون شک حسادت خوشایند اطرافیان فرد حسود نیست و برخورد با چنین افرادی فوق ‎العاده دشوار است، به ویژه اگر بخواهید رابطه خود را با او نگه دارید یا در زندگی شما فرد مهمی باشد مانند یکی از اعضای خانواده یا همکار. در این مطلب قصد داریم نحوه برخورد با انسان ‎های حسود را توضیح دهیم تا یک رابطه سالم را در پیش بگیرید. ما در این مقاله با روانشناسی افراد حسود و نحوه برخورد با آن ها بیشتر آشنا میشویم.

نحوه برخورد با افراد حسود

کسب اطلاعات بیشتر در مورد پیش ‎زمینه حسادت و روانشناسی افراد حسود

اگر رفتار شخصی با شما نادرست بود یا الفاظ نادرستی به کار می‎برید، آشفته نشوید. حسادت روی تفکر و صحبت افراد تاثیر می‎گذارد و ممکن است در مورد خودشان یا رابطه ‎شان به شکل متفاوتی فکر کنند. فرد حسود ممکن است رفتار و گفتار شما را به دل بگیرد، حتی اگر منظورتان او نیست.

به دنبال تفکرات منفی یک فرد منفی، حالت تدافعی به خودتان نگیرید، بلکه به سادگی به او بگویید ماجرا از چه قرار است.

روانشناسی افراد حسود

به نگرش فرد حسود به زندگی توجه کنید، آیا بدبین است یا جنبه ‎های مثبت زندگی را نیز می‎بینند. حسادت برخی از افراد به این دلیل است که نمی‎توانند پیچیدگی زندگی سایرین را متوجه شوند. علت آن توجه بیش از حد به خودشان و نگرانی ‎هایشان است.

اگر با شخصی روبرو شدید که به شما می‎گوید زندگی ‎تان بسیار خوب است و هیچ مشکلی ندارید و متوجه احساس ناراحتی او از این قضیه می‎شوید، به او یادآوری کنید زندگی هر فردی جنبه ‎هایی دارد که الزاما نباید همه از آن مطلع باشند.

شاید نتوانید نظر یک فرد حسود را عوض کنید ولی می‎توانید با توضیح مختصر چالش ‎ها و مشکلات زندگی خود به او نشان دهید همه چیز گل و بلبل نیست! مثلا بگوییم در سفر بیرون از شهر آن‎ قدر آشفته بودم که تصمیم گرفتم زود به خانه برگردم.

اگر دوست یا همسر شما در رابطه ‎ای که دارید حسادت خود را نشان می‎دهد از خودتان سوال کنید آیا دلیل این رفتار او به علت حس یک نوع خطر یا نگرانی است؟ برخی از افراد به این دلیل احساس حسادت می‎کنند چون از قطع رابطه می‎ترسند و دیگران را به شکل یک تهدید برای رابطه خود می‎بینند.

نقش پررنگ رسانه‎ های اجتماعی در افزایش حسادت افراد

تحقیقات نشان داده است رسانه‎ های اجتماعی در افزایش حسادت افراد نقش دارند. این رسانه‎ ها مانند فیس‎بوک و اینستاگرام زندگی هر فردی را مانند یک صحنه بدون مشکل نشان می‎دهند. به ویژه تمایل افراد در به اشتراک‎ گذاری تصاویر مربوط به خوشی‎ ها و شادی‎ هایشان روی سایرین تاثیر می‎گذارد.

روانشناسی افراد حسود

افراد با دیدن این جذابیت‎ ها و نبود آن در زندگی خود ممکن است حسادت کنند و رفتار خود را با اطرافیان تغییر دهند. سعی کنید برای برخورد صحیح با افراد نوع انتشار مطالب خود را تغییر دهید.

علت حسادت را متوجه شوید و رفتار خود را تغییر دهید. به عنوان مثال اگر از دوست جدید خود صحبت می‎کنید و طرف مقابل ‎تان حسادت می‎کند، می‎توانید با تغییر رفتار خود با چنین فرد حسودی بهتر برخورد کنید. البته نباید دوستی خود با سایرین را به دلیل حسادت او پنهان کنید، ولی می‎توانید با صحبت به یک راه حل مشترک برسید.

اگر همکار شما فردی حسود است بهتر است در مورد موفقیت‎ های او حرف بزنید. اغلب اوقات بهتر است او را تنها بگذارید ولی اگر متوجه شدید صحبت او در مورد موضوع حسادتش است یک حرف مثبت در مورد او بزنید مثلا «هفته پیش در برخورد با مشتری خیلی خوب رفتار کردی، دمت گرم!»

با افراد حسود ارتباط موثر برقرار کنید

اگر با فردی روبرو شدید که حسادت می‎کند بهتر است از احساس خود به او بگویید. مثلا اگر دوست شما حسادت خود را نمی‎تواند مخفی کند احساس خود را به او توضیح دهید و این کار را با استفاده از جملاتی که با «من احساس می‎کنم…» شروع می‎شوند انجام دهید تا فقط احساس خود را در مورد رفتار او توضیح دهید و به دنبال این نباشید تقصیر ها را به گردن او بیندازید.

می‎توانید بگویید «زمانی می‎بینم در مورد سایرین حرف ‎های ناخوشایند می‎زنی، احساس بدی به من دست می‎دهد چون فکر می‎کنم دوست نداری با سایرین رابطه داشته باشم.»

اگر می‎خواهید نحوه برخورد با انسان‎ های حسود را بهتر متوجه شوید باید رفتاری که ناراحتی شما را به همراه داشته است توضیح دهید نه چیزی که به نظرتان عامل اصلی شکل‎ گیری حسادت است. این کار به شما اجازه می‎دهد احساس خود را به درستی بدون اتهام طرف مقابل اظهار کنید.

روانشناسی افراد حسود

زمانی که قصد دارید رفتار ناخوشایند را به یک فرد حسود توضیح دهید از نسبت دادن لقب و برچسب زدن، تهدید، روی منبر رفتن و درس اخلاق دادن، تصورات اشتباه و خط و نشان کشیدن دوری کنید.

مثلا نگویید «زمانی که تو سعی می‎کنی من را بهترین دوست خود معرفی کنی، حس می‎کنم تحت فشار قرار می‎گیرم که منم همین حرف را به تو بزنم.» گفتن چنین جمله ‎ای تصور و ذهن‎خوانی را نشان می‎دهد.

حرف زدن در مورد رفتار خاص یک فرد حسود باعث ایجاد احساس دلخوری کمتری در او می‎شود و چنین فردی همه چیز را تقصیر خودش نمی‎بیند تا این که بخواهید با قضاوت و همچنین فرضیه‎ سازی با او مقابله کنید.

نتیجه کارها و رفتار های او را توضیح دهید و این که معنای آن‎ ها چیست. باید به او بگویید به چه علت این احساس را دارید. باید درک خود، خاطرات ‎تان، احساسات و همچنین انتظارات ‎تان را از رفتار حسادت ‎آمیز فرد حسود به او بگویید.

به عنوان مثال می‎توانید احساس خود را با این جمله نشان دهید «زمانی از من سوال می‎کنی آیا می‎خواهم با دوستان دیگرم بیرون بروم، به من اضطراب دست می‎دهد و فکر می‎کنم در صورتی که جواب بله بدهم، تو را ناراحت می‎کند.»

علاوه بر این به برداشت خود از کار او اشاره کنید مثلا «زمانی که از من سوال می‎کنی آیا قصد دارم بیرون رفتن با سایر دوستانم را به تو ترجیح بدهم، به من احساس اضطراب و نگرانی دست می‎دهد چون خیال می‎کنم تو در مورد رابطه خودمان اطمینان نداری.»

حواستان باشد زمانی که توضیح می‎دهید، علت شکل ‎گیری احساساتتان را به گردن طرف مقابل نیندازید. از گفتن جملاتی مانند «من برای پاسخ دادن به ایمیل تو احساس فشار می‎کنم چون می‎دونم تو خیلی آدم حسودی هستی.» شدیدا دوری کنید.

تبلیغات

یک دیدگاه

  • رضا رزاقی
    رضا رزاقی
    پاسخ

    خیلی خوب بود سپاس

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>