معرفی و شرایط نگهداری کاج مطبق

کاج مطبق یا کپیناژ یکی از گونه های پرطرفدار کاج در ایران است. این گیاه با برگ های سوزنی جز خانواده آراکرییاسه می باشد. جزیره نور فولک در استرالیا وطن اصلی این گیاه است، که رشد زیادی در محیط طبیعی خود دارد در حالیکه در آپارتمان ها به کندی رشد می کند. حداکثر 150 سانتی متر ارتفاع دارد. کاج مطبق نیاز کمی به نور دارد، بنابراین نگهداری کاج مطبق در آپارتمان ممکن است.   

شرایط نگهداری کاج مطبق

برای نگهداری این گیاه در آپارتمان لازم است یک سری نکات را رعایت کنید. در ادامه با این نکات آشنا می شویم.

نور مناسب برای نگهداری کاج مطبق:  کاج مطبق احتیاج به نور غیر مستقیم دارد. در عصر یا صبح هنگامی که تابش نور شدید نیست، بهترین زمان برای تامین نیازهای کاج مطبق است. در فصل های بهار و تابستان هر هفته گلدان را بچرخانید تا همه قسمت ها به صورت مساوی رشد کند.

نگهداری کاج مطبق

دمای مورد نیاز نگهداری کاج مطبق: این دما در روزهای گرم تابستان بین 18-23 و در زمستان دمایی بین 5-10 درجه سانتی گراد نیاز دارد. این گیاه احتیاج به رطوبت 80 درصد دارد و آب و هوای خشک باعث ریزش برگهایش می شود، با اسپری به برگ ها می توان چنین رطوبتی را ایجاد کرد. از قرار دادن کاج مطبق کنار بخاری و شوفاژ و سایر وسایل گرمایشی خودداری کنید.

خاک گلدان کاج مطبق: خاک مناسب برای این گیاه خاکی کم اسید است. بهتر است علاوه بر خاک، ماسه و شن نیز داشته باشد. کمپوست برای کاج مطبق نیز مناسب است.

بیشتر مطالعه کنید:  معرفی گل دیفن باخیا و نحوه نگهداری آن

شرایط آبیاری برای نگهداری کاج مطبق: سطح خاک این گیاه باید مرطوب باشد؛ در فصل های بهار و تابستان به آب بیشتری نیاز دارد. آب و هوای وطن این گیاه معتدل و نیمه گرمسیری است، که نصف سال بارانی و نصف دیگر سال سرد است. در نگهداری کاج مطبق به این نکته توجه کنید که نیاز نیست گلدان را غرق آب کنید و بعد از آبیاری باید آب سینی زیر گلدان را خالی کرد. اگر خاک گیاه همیشه خیس باشد باعث پوسیدگی ریشه می شود. یک روش برای تعیین بهترین موقع برای آبیاری بدین صورت است که انگشت خود را سه سانتی متر درون خاک فرو کنید، اگر خشک بود باید به گیاه آب دهید.

نگهداری کاج مطبق

آب دادن چندین باره در روز و به مقدار کم نمی تواند نیاز گیاه را رفع کند زیرا تنها سطح خاک را خیس می کند و ریشه خشک می ماند و آبی دریافت نمی کند.

کود مناسب کاج مطبق: هنگام رشد گیاه، طی فصل های بهار و تابستان ماهی دوبار باید به  گیاه کود محلول دهید. بعد از شهریور نباید به گیاه کود داد. نیتروژن باعث می شود که سرعت رشد شاخه ها زیاد شود و در نتیجه باعث سنگین شدن و کج شدن کاج مطبق شود که توصیه نمی شود.

کاج مطبق مسن باید هر چهارماه یکبار کود دریافت کند و کاج مطبق جوان تا 6 ماه بدون کود نیز به خوبی رشد می کند. برای رشد بهتر گیاه لازم است هر چهار سال یکبار خاک گلدان را عوض کنید.

کاشت کاج مطبق در گلدان:  برای کاشت کاج مطبق در گلدان طبق زیر عمل کنید.

  • ابتدا خاک مناسب کاج مطبق را آماده کنید.
  • ریشه های کاج مطبق را در آب قرار دهید تا زمانی که هیچ حبابی به سطح آب نیاید.
  • گیاه را درون گلدان قرار دهید. عمقی که گیاه در آن قرار می گیرد باید همان عمقی باشد که گیاه در گلدان قبلی داشت.
  • برای جلوگیری از سرریز آب هنگام آبدهی، باید فاصله بین خاک و لبه گلدان باید حدود 5 سانتی متر باشد.

هرس کردن کاج مطبق: برعکس سایر گیاهان آپارتمانی برگ دار، کاج مطبق را نمی توان هرس کرد. تنها می توان برای مرتب کردن کاج، برگهایش را کوتاه کنید. نتیجه جدا کردن قسمت های بالایی گیاه، یک کاج بدن نوک است.

بیشتر مطالعه کنید:  نحوه صحیح نگهداری گل حسن یوسف

سمی بودن کاج مطبق: نگهداری کاج مطبق در آپارتمان این سوال را ایجاد می کند که آیا این گیاه سمی است یا خیر. کاج مطبق برای حیوانات خانگی اعم از سگ و گربه سمی است، اما برای انسان سمی نیست.  اگر هر قسمتی از کاج مطبق توسط حیوانات خانگی جویده شود، واکنش هایی نظیر تهوع، بی حالی، خواب آلودگی و مشکلات گوارشی دیده می شود. در این موارد باید مقدار زیادی آب به حیوان دهید و  اگر بهبودی حاصل نشد به دامپزشک مراجعه کنید.

نگهداری کاج مطبق

تکثیر کاج مطبق

قلمه زدن یا کاشت بذر از روش های تکثیر کاج مطبق است. نگهداری کاج مطبق نیازمند صبر و حوصله است. تکثیر این گیاه نیز زمانبر است مخصوصا زمانی که از روش کاشت بذر استفاده کنید، اما از نتیجه نهایی راضی خواهید بود. قلمه زدن روشی سریعتر به نسبت کاشت بذر است، اما در نهایت یک کاج مطبق نامتقارن خواهید داشت.

کاشت بذر: برای کاشت بذر یک گلدان کوچک را انتخاب کنید و داخل آن خاک بریزید. چند سانت از بالای گلدان را خالی بگذارید و با دست سطح خاک را فشار دهید تا هوای اضافی خارج شود. سه بذر را با فاصله دو سانتی روی خاک بگذارید و روی آنها آب بریزید. برای تامین رطوبت، اطراف گلدان را با پلاستیک بپوشانید و هر چند روز به گلدان آب اسپری کنید. گلدان را در محلی قرار دهید که نور غیر مستقیم به آن بتابد. حدودا شش هفته بعد، دانه ها جوانه می زنند. در هفته بعد حدودا یک ساعت در روز پلاستیک اطراف گلدان را بردارید. در آخر هنگام مشاهده آثاری از برگ دانه ها را بکارید.

قلمه زدن: یک گلدان را با خاک مناسب پر کنید. درون آن آب بریزید و صبر کنید آب اضافی از گلدان خارج شود. حدود 10 -15 سانت از قسمت انتهایی کاج مطبق را ببرید. برگ های قسمت پایین کاج را ببرید و از ساقه درون هورمون ریشه زا قرار دهید. قسمت بدون برگ کاج مطبق را طوری درون گلدان قرار دهید که نیافتد. بعد از ده هفته گیاه باید ریشه دهد. در این مدت شرایط نگهداری کاج مطبق به این صورت است که در معرض نور و رطوبت کافی باشد. برای تامین رطوبت می توانید یک پلاستیک اطراف گلدان بکشید. نگهداری کاج مطبق پس از ریشه دهی مانند آنچه در بالا توضیح داده شده است، می باشد.

5/5 - (2 امتیاز)
تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>