تبلیغات

خواص قارچ گانودرما چیست؟

 قارچ گانودرما با نام علمی lucidum Ganoderma، یکی از انواع قارچ هایی است که بیشتر جنبه دارویی دارد و در سال های اخیر برای درمان بیماری های بسیاری مورد توجه قرار گرفته است. استفاده از این قارچ قدمت 5000 ساله ای  در سایر کشور ها دارد، این قارچ  نام پادشاه گیاهان یا گیاه پادشاه را به خود اختصاص داده و  برای درمان بیماری هایی مانند تنگی نفس، ورم مفاصل، آسم،  دیابت، کبد چرب، زگیل تناسلی، پیسی، سرطان، اگزما و … مورد استفاده قرار می گیرد . خواص قارچ گانودرما به اندازه ای است که لغب اکسیر جوانی را در کشورهایی مانند چین  و… گرفته است. در ادامه شما را  با خواص قارچ گانودرما آشنا خواهیم کرد.

خواص قارچ گانودرما

قارچ گانودرما داری چه موادی از نظر ارزش  غذایی است؟

تحقیقات صورت گرفته بر ترکیبات خواص قارچ گانودرما تاکنون بیش از 400 ماده مغذی را مشخص کرده است که برای تقویت قوای جسمی، سلامت روان بسیار مفید و کارآمد می باشد. تعدادی از مواد مغذی موجود در این قارچ عبارت اند از:

 1. ویتامین هایی مانند: ویتامین A، ویتامین C  و همچنین ویتامین های گروه E و D
 2. تمامی ویتامین های گروه B
 3. کلسیم
 4. فسفر
 5. پتاسیم
 6. آلکالوئید
 7. پروتئین
 8. آدنوزین
 9. آنتی اکسیدان
 10. پلی ساکارید

خواص قارچ گانودرما

بیشتر مطالعه کنید:  بهترین خواص قارچ برای سلامتی

قارچ گانودرما بیشتر برای درمان چه بیماریی هایی مورد استفاده قرار می گیرد؟

 1. کاهش بیماری ام اس.
 2. پیشگیری از بیماری های کبدی برای فرد استاده کننده.
 3. بهبود و درمان بیماری ارتروز و رماتیسم.
 4. افزایش میزان رشد موها و تقویت آن.
 5. درمان دیابت و قند خون.
 6. کاهش وزن در افراد مبتلا به بیماری چاقی.
 7. ایدز.
 8. درمان عفونت اداراری.
 9. ضد حساسیت.

 

قارچ گانودرما چه خواصی برای فرد استفاده کننده دارد؟

بهبود زخم های موجود در بدن با سرعت بالا، دفع رادیکال های آزاد به دلیل خواص آنتی اکسیدانی، حفاظت از کبد، کاهش میزان درد و علائم زخم معده، زیباسازی پوست با ساخت کلاژن، درمان مشکلات سینوسی و تنفسی، بهبود  عملکرد سیستم بدن و … از جمله خاصیت هایی است که مصرف قارچ گانودرما و خواص قارچ گانودرما برای بدن دارد.

قارچ گانودرما چه عوارضی برای فرد استفاده کننده دارد؟

 1. شخصی که از قارچ گانودرما استفاده میکند ممکن است دچار عوارض جانبی شود . از جمله این عوارض عبارت اند از: خشک شدن دستگاه تنفسی در بدن مانند گلو و بینی، حالت تهوع و استفراغ، ایجاد سرگیجه و ناراحتی در معده و … .
 2. افرادی که در درمان بیماری خود از داروهای شیمیایی استفاده می کنند، مصرف همامن این نوع قارچ، تاثیرات دارویی را تضعیف می کند. از جمله داروهایی که قارچ گانودرما تاثیران آن ها را در بدن کاهش می دهند عبارت اند از: داروهای ضعیف کننده سیستم ایمنی بدن، داروهای ضد اسهال، و تعدادی از داروهای شیمی درمانی.
 3. زنان باردار، جنین و حتی زنان شیر ده:

به دلیل این که مطاعات دقیقی درارتباط با تاثیرات گانودرما بر زنان باردار و یرده و جنین انجام نشده بهتراست، بهتر است که از مصرف آن خود داری شود.

 1. زیاد روی در میزان مصرف قارچ گانودرما، ممکن است ایجاد جوش و آکنه را به دنبال داشته باشد.

خواص قارچ گانودرما

در صورت بروز عوارض پس از مصرف قارچه گانودرما، چه کاری باید انجام شود؟

اگر فرد پس از مصرف قارچ گانودرما دچار عوارض های مختلف این قارچ دارویی مانند: احساس شدید خشکی در ناحیه گلو و بینی، آبریزش و حتی خونیزی بینی، سو هاضمه و احساس درد در معده و یا بثورات پوستی و … شد، باید سریعا مصرف قارچ را قطع کرده و  به پزشک معالج مراجعه کند.

هشدارهایی که در ارتباط با مصرف قارچ گانودرما وجود دارد، کدام اند؟

باید به این نکته توجه کرد که مصرف قارچ گانودرما با وجود تمامی خاصیت هایی که دارد، برای هر فردی مناسب نیست. افرادی که شرایط زیر را دارند باید قبل از شروع کردن به مصرف به پزشک مراجعه نمایند:

 1. بیمارانی که از داروهای شیمیایی و داروهای ایمنی استفاده می کنند.
 2. افرادی که از داروهای کاهش میزان فشار خون مانند کومادین و یا وارفارین و حتی آسپیرین استفاده می کنند.
 3. افرادی که باردار و یا در دوران سیردهی به سر می برند..
 4. افرادی که سمیت کبدی دارند باید در مصرف قارچ گانودرما احتیاط بیشتری نیاز دارد.

چگونه از قارچ گانودرما استفاده می شود؟

قارچ گانودرما دارای طعم تلخ و مزه نامطلوبی است که برای  راحتی در مصرف به صورت دمنوش با چایی و یا قهوه مورد استفاده قرار می گیرد. در  کشور چین علاوه بر دمنوش برای پختن سوپ نیز از آن استفاده می کنند.

باید توجه داشت که میزان مصرف این قارچ در روز نباید زیاد از حد باشد و حداکثر 2.5 گرم در روز همراه با چایی و با به صورت دم نوش میل شود. 

بسیاری از افراد برای میزان مصرف این نوع قارچ دچار مشکل می شوند که برای این امر باید به پزشک مراجعه کنند.

قارچ گانودرما چه طبعی دارد؟

 سوال بسیاری از افراد در ارتباط با طبع قارچ گانودرما است که باید بدانند که قارچ گانودرما دارای طبعی سرد و تر است. قارچ گانودرما درای بیش از 400 ماده مغذی و مفید برای بدن است. از جمله این مواد بتا گلوکان، استرول های گیاهی، پلی ساکارید و تری ترپن ها، پتاسیم، فسفر، کلسیم، ویتامین A، ویتامین های B، ویتامین C، ویتامین D و ویتامین E می توان نام برد.

خواص قارچ گانودرما

مقدار مجاز استفاده از قارچ گانودرما چه میزان می باشد؟

یکی از نکاتی که در میزان مصرف قارچ گانودرما باید مورد توجه ویژه ای قرار گیرد، این است که قارچ به چه شکلی استفاده شود. اگر فردی از خود قارچ گانودرما استفاده می کند باید میزان مصرف را افزایش دهد.  میزان مصرف خود قارچ گانودرما می تواند بین 25 تا 100 گرم در طول روز  باشد.ذاگر قارچ گانودرما خشک شده باشد باید میزان مصرف به یک پانزدهم میزان غیر خشک برسد. به عنوان مثال افرادی که از 75 گرم قارچ گانودرما تر استفاده می کردند در صورت خشک بودن قارچ باید به از 5 گرم عصاره استفاده کنند.

اخطار: افراد استفاده کنند از این قارچ نباید مصرف بالای 10 گرم در طول روز داشته باشند، زیرا این نوع قارچ هنوز از لحاظ ترکیبات و مواد دارویی ناشناخته است و ممکن است آسیب زا باشد.

 

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>