مدیریت مالی چیست؟

مدیریت مالی یکی از مهارت های مهم است که لازمه هر شخصی در دوران زندگی خود با آن آشنا باشد.  مسائل اقتصادی از جمله مواردی است که هر شخصی با هر سطوح اجتمایی با آن مواجه می شود که در صورت نا آشنا بودن با مهارت های مربوط به آن زیان هایی متحمل می شود چه بسا این شخص مدیر شرکت خصوصی و یا سازمانی دولتی باشد ممکن است دچار ورشکستگی شده و زندگی خود را در این راه ببازد.

در خصوص شرکت های عظیم هر مدیر بایستی یک مشاور متخصص در زمینه مدیریت بر منابع اقتصادی در شرکت خود استخدام نماید. اما در مدیرت شخصی بر منابع مالی شخصی نیازی به مشاوره با متخصصین دیده نمی شود بلکه می توان با رعایت برخی نکات خیلی ساده در هزینه های خود صرفه جویی کرد و دارایی های خود را به درستی مدیریت نمایید.

آیا می دانید چگونه می توان درآمد های خود با روش منطقی مدیریت نمایید؟

تحصیل کرده های رشته حسابداری و مدیریت مالی می توانند مدیریت دقیق تری بر هزینه ها، درآمدها و دارایی های خود داشته باشند و علت آن تجزیه و تحلیل دقیق رویداد های اقتصادی رخ داده در طول روز می باشد. برای مثال اگر درآمد ها و مخارج خانواده ای را محاسبه نمایید متوجه می شوید بیشتر بودن مخارج به نسبت درآمد ها موجب زیان می شود پس باید درآمد های شخصی خود را به گونه ای مدیریت نمایید که مخارج و هزینه های رخ داده چیزی بیشتر از درآمد ها نباشد.

مدیریت مالی

در این بین انسان ها لازم دارند برای خود سرپناهی تهیه نمایند و یا وسیله نقلیه ای برای جابه جایی درون شهری و یا برون شهری در اختیار بگیرند. با توجه به هزینه بالای ساختمان ها و اتومبیل ها و دیگر لوازم این چنینی لازم است آن ها را به صورت قسطی خریداری نمایند و یا وام های کم بهره از بانک ها دریافت کرده و به صورت ماهانه اقساط آن را پرداخت نمایند. این اقساط تا پرداخت کامل جزء هزینه ها محسوب می شوند و لازم است در هنگام محاسبه پس انداز ها و زیان های ماهانه آن ها را در دسته بدهی های خود قرار دهید.

نکاتی کلیدی برای مدیریت منابع مالی

 • جایگزینی کالاهای با کیفیت داخلی با برندهای خارجی؛ کالاهای خارجی تا هنگام عبور از مرز و وارد شدن به داخل کشور شامل هزینه های گمرکی شده و به همین دلیل با مقداری قیمت بالاتر در کشور عرضه می شوند بنابراین بهتر است در هنگام خرید کالایی بدون توجه به برند داخلی و خارجی و تنها با توجه به کیفیت آن را تهیه نمایید زیرا بسیاری از کالاهای ایرانی وجود دارند که از نوع خارجی آن ارزان تر بوده ولی از کیفیت بالاتری برخوردار می باشند.

 

 • اجتناب از مخارج غیر ضروری؛ سعی کنید پیش از مراجعه به فروشگاه های مختلف لیستی از اقلام مورد نیاز خود را یادداشت نمایید تا در زمان خرید در صورتی فراموشی کالا های مورد نیاز دست به خرید اقلام غیر ضروری نزنید.

مدیریت مالی

 • تهیه لوازم چند بار مصرف؛ لوازم چند بار مصرف و با دوام شاید در ابتدای امر هزینه خرید بالاتری از نوع یک بار مصرف آن داشته باشند اما می توان مدت زمان بیشتری از آن استفاده کرد و از خرید مکرر آن اجتناب کرد.

 

 • صرفه جویی در هزینه مصرف آب، برق، گاز و تلفن؛ اسراف در مصرف انرژی برق، گاز و آب یا تلفن زدن بسیار زیاد باعث ایجاد هزینه های کاذب می شود.

 

 • در صورت نیاز دریافت وام های کم بهره؛ در صورتی که نیاز به دریافت وام دارید بهتر است وام های کم بهره دریافت نمایید که پرداخت اقساط آن به صورت ماهانه کم می باشد و صرفه جویی در هزینه را برای شما به ارمغان می آورد.

 

 • افتتاح حساب پس انداز در بانک های دارای سود؛ سود های بانکی هرچند کم باعث می شود مقدار اندکی در افزایش درآمد موثر بود و پس انداز ماهانه شما را تا حدودی افزایش دهد.

 

 • عدم دریافت کارت عابر بانک برای سپرده های پس انداز؛ دریافت کارت عابر بانک برای حساب های پس انداز باعث می شود در صورت در اختیار نداشتن پول نقد وسوسه به برداشت از آن شوید.

 

 • خرید از حراجی ها و بازار های هفتگی؛ در بازار های هفتگی کالاهای با کیفیت را می توان از 50 % تا 80 % تخفیف تهیه کنید و سود بسیاری را در قبال خرید کالای مورد علاقه خود نمایید.

مدیریت مالی

 • تعمیر وسایل معیوب به جای تعویض آنان؛ تمامی وسایل الکترونیکی تا پیش از پایان عمر مفید و فرسوده شدن قابل تعمیر می باشند به همین علت توصیه می شود به جای صرف هزینه اضافی برای تعویض محصولات تا حد امکان آن ها را تعمیر نمایید.

 

 • دریافت بیمه سلامت برای خود، بیمه ماشین و یا بیمه ساختمان؛ شرکت های بیمه ای مختلفی وجود دارند که امکانات متفاوتی را به مشتریان ارائه می دهند. شما می توانید با انتخاب بهترین شرکت از خدمات ارائه شده توسط آن ها بهره مند شده و در صورت بروز حادثه و ایجاد آسیب های جسمی برای خود و یا آسیب به اموالتان هزینه های تحمیل شده را از شرکت بیمه ای دریافت نمایید.

 

 • اجتناب از خرید های چشم و هم چشمی؛ این گونه خرید ها که بیشتر در خانواده های پولدار وجود دارد باعث می شود به منظور کم نیاوردن در برابر اقوام فامیل هم که شده دست به خرید اقلام غیر ضروری و گران قیمت زد بنابراین تلاش کنید بدون هیچگونه چم و هم چشمی و با توجه به وسع مالی خود به خرید کالا ها اقدام نمایید.
به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>