تبلیغات

خیلی از افراد فکر می‎کنند مصرف قلیان یک تفریح نه چندان پر خطر است. ولی آیا واقعا این تفکر درست است؟ تحقیقات نشان داده است مصرف قلیان تاثیر قابل توجهی روی دو اندام حیاتی بدن انسان یعنی ریه‎ها و قلب می‎گذارد. از جمله مضرات قلیان می‎توانیم به بالا رفتن احتمال ابتدا به بیماری‎ هایی مانند سرطان ریه، سرطان مری، افزایش حملات آسم و همچنین آمفیزم اشاره کنیم. اگر هنوز باورتان نشده است بهتر است در ادامه با سایر مضرات قلیان آشنا شوید و در پایان دوباره تجدید نظر کنید.

مضرات قلیان

تاثیرات مخرب روی سلامت انسان

یکی از نکات مهم قلیان کشیدن مقدار و عمق دم در حرکت دادن آب آن است و با وجود این که قلیان کمتر کشیده می‎شود ولی در مقایسه با سیگار حجم دود ورودی به بدن 10 تا 20 برابر بیشتر است.

علاوه بر این سیگار کشیدن خطراتی مشابه با قلیان ندارد، به عنوان مثال استفاده مشترک از قلیان می‎تواند باعث بروز بیماری ‎های عفونی مانند هپاتیت ب شود و بعضی از افراد به تنباکو قلیان الکل یا داروهای روان ‎گردان اضافه می‎کنند که اثرات مخرب خودش را دارد.

علاوه بر این تحقیقات نشان داده است بعد از 45 دقیقه کشیدن قلیان و فرو دادن دود آن، مقدار مونوکسید کربن و نیکوتین پلاسمای خون افزایش می‎یابد و فرد تپش قلب بالا می‎گیرد.

تنها مضرات قلیان به آسیب به سیستم تنفسی و سرطان ریه محدود نمی‎شود چون خطر ابتلا به سرطان دهان و مثانه را نیز زیاد می‎کند.

همچنین نتایج مطالعات نشان داده است مصرف قلیان یکی از راه ‎های بالا بردن احتمال بروز سل ریوی است.

مضرات قلیان محدود به فرد مصرف‎کننده نمی‎شود بلکه افراد اطراف او به ویژه کودکان از این آسیب‎ ها در امان نیستند. به عنوان مثال کودکان ممکن است با خطراتی مانند شکل ‎گیری عفونت‎ های ریوی، تنگی نفس و سندرم مرگ ناگهانی روبرو شوند.

طی سال‎ های اخیر به تنباکو های تولیدی اسانس ‎های مختلف اضافه می‎شود که نه تنها دستگاه تنفس را تحریک می‎کنند بلکه باعث بروز حساسیت می‎شوند. در نتیجه علاوه بر تمامی موارد بالا فرد در معرض بیماری ‎های رینیت آلرژیک و سرفه ‎های مزمن همراه با خلط قرار می‎گیرد.

مضرات قلیان

برخی از افراد به اشتباه فکر می‎کنند اگر دود قلیان را وارد ریه‎ها نکنند و فقط از دهان بیرون دهند، به ریه ‎ها صدمه ‎ای نمی ‎رسد. اما باید بگوییم به این علت که دود از راه مخاط دهان و حنجره جذب بدن می‎شود اثرات مخرب خود را به همراه می ‎آورد.

نکته دیگر استفاده از فویل آلومینیومی در قلیان است که کیفیت پایین آن باعث ایجاد واکنش بین فویل و ذغال قلیان می‎شود که نتیجه آن تولید مواد سرطان ‎زا و افزایش ریسک ابتلا به این بیماری است.

نکته‎ دیگری که به آن اشاره کنیم عبور دود قلیان از آب است، در نتیجه این دود مرطوب به مدت طولانی ‎تری در ریه می ‎ماند. بررسی لوله قلیان نشان می‎دهد می‎تواند حاوی میکروب‎ هایی باشد که باعث بیماری سل می‎شوند.

صدمه به اسپرم مردان

بعضی از تحقیقات نشان می‎دهند قلیان می‎تواند میزان اسپرم مردان را به شکل قابل توجهی کم کند. استعمال قلیان از تحرک و طول عمر اسپرم کم می‎کند و نتیجه آن بروز تغییرات ژنتیکی است که روی جنین تاثیر می‎گذارد. علت کاهش تولید ترکیبات قلیان از جمله فلزات سنگینی مانند آرسنیک، کروم، سرب و کبالت است.

مضرات قلیان

آسیب به زنان باردار و جنین

جنین در طول سه ماهه دوم و سوم بارداری بیشترین آسیب را از استعمال مواد مخدر از جمله سیگار و قلیان می‎بیند. در این بازه زمانی اندام‎ های او آهسته رشد می‎کنند و استعمال دود می‎تواند روی این فرآیند تاثیر منفی بگذارد و نوزاد عقب ‎مانده به دنیا بیاید.

علاوه بر این مصرف سیگار پیش از بارداری ضرر دارد چون تخمک‎ های زن ضعیف می‎شوند و نتیجه آن کاهش قدرت باروری ‎شان است.

از مضرات قلیان و سیگار این است که در زمان زایمان، جنین را با استرس روبرو می‎کند تا در مرحله شروع درد زایمان، ضربان قلب او کم شود و قادر به تحمل انقباض‎ های رحم نباشد. به عبارت دیگر فرد برای زایمان به مشکل بر می‎خورد و باید سزارین شود.

حتی قرارگیری مادر باردار در معرض دود قلیان یا سیگار روی جنین اثرات مخربی می ‎گذارد. علاوه بر این همانطور که اشاره کردیم دود قلیان با آب ترکیب می‎شود تا به نسبت دود سیگار برای جنین مخرب ‎تر باشد.

پوکی استخوان

یکی دیگر از مضرات قلیان اختلال در فرآیند جذب کلسیم و استخوان ‎سازی، یائسگی زودتر از موعد، کاهش وزن و از بین رفتن هورمون ‎های جنسی است که نتیجه آن افزایش سرعت ابتلا به پوکی استخوان است.

مضرات قلیان

کاهش سرعت روند التیام زخم ‎ها

مصرف قلیان یا سایر دخانیت به هر شکلی در سیستم گوارشی و افرادی که سوء هاضمه دارند باعث ایجاد زخم ‎های گوارشی، بالا رفتن سطح برگشت اسید معده به مری و سرطان ‎های دستگاه گوارش می‎شود. علاوه بر این در چنین افرادی سرعت روند التیام زخم‎ ها کم می‎شود و بدن نسبت به درمان واکنش کندی نشان می‎دهد.

پزشکان به اشخاص مبتلا به سوء هاضمه اکیدا توصیه می‎کنند برای افزایش تاثیرگذاری روش درمانی و کاهش احتمال برگشت بیماری، مصرف قلیان و سایر دخانیات را کنار بگذارند.

اگر هنوز قانع نشدید که باید قلیان را ترک کنید یا می‎گویید چون تفریحی می‎کشید و اعتیاد به آن ندارید زیاد در معرض مضرات قلیان قرار می‎گیرید بهتر است با یک سری دیگر از اثرات منفی استعمال قلیان آشنا شوید.

دیگر مضرات قلیان

  • افرادی که قلیانی هستند با توجه به چروکیدگی پوست، پیری زودتر، تیره بودن زیر چشمان و لب‎ها، زردی دندان و دندان‎های فاسد خیلی زود شناسایی می‎شوند.
  • زنانی که سیگار یا قلیان می‎کشند باید بدانند با این کار مهر پایانی به عمر پوست شاداب و جذابیت چهره خود می‎دهند چون مقدار جذب نیکوتین سیگار یا قلیان در خانم‎ها به نسبت آقایان بیشتر است.
  • مطالعات گوناگون نشان داده است 12 درصد امراض قلبی و عروقی، 38 درصد بیماری‎های ریوی و تنفسی و 66 درصد سرطان ریه مرتبط با مصرف دخانیات است.
  • افرادی که قلیان می‎کشند با توجه به بوی بدن دهان، ظاهر زرد دندان‎ ها و همچنین ابتلا به بیماری‎های دهان و لثه نه تنها باید خرج زیادی برای دندانپزشکی کنند بلکه در معاشرات و تعامل‎های روزانه خود سطح شخصیت‎ شان را پایین نشان می‎دهند.

بعد از این خواندن این مقاله به نظرتان بهتر نیست با وسوسه قلیان یک مرتبه برای همیشه مبارزه کنید و آن را شکست دهید؟

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>