تبلیغات

جاهای دیدنی اصفهان و مکان های دیدنی اصفهان

در شرق کوه‎های زاگرس، اصفهان یکی از محبوب‎ترین مقاصد گردشگری ایران قرار دارد. شهری بسیار قدیمی که بر روی آبرفت زاینده‌رود بنا شده و در طول تاریخ همیشه اهمیت ویژه‏ای داشته، اما تنها در دوره صفویه به‌عنوان پایتخت کشورمان انتخاب شده است. بعد از تهران و سپس مشهد، وسعت اصفهان از دیگر شهرهای ایران بیشتر است و شهرتش هم دست‌کمی از این دوشهر ندارد. ازنظر جمعیتی هم این شهر همین رتبه را حفظ کرده است. اصفهان در میان مردم سال ‎‌هاست که به نصف جهان معروف شده است. جالب است بدانید رتبه هجدهمین شهرپرجمعیت در منطقه خاورمیانه هم به این شهر در مرکز فلات ایران تعلق گرفته. جاهای دیدنی اصفهان

تاریخچه شهر اصفهان

در سال‌های میان 1050 تا 1755 میلادی یعنی در دوره سلجوقی و سپس صفویان، اصفهان مهم‎ترین شهر ایران و پایتخت کشور بوده است. البته این روند ثابت نبوده است . چون صفویان بارها پایتخت خود را میان اصفهان، تبریز و قزوین تغییر داده بودند. اما پیش از همه این‌ها، در دوران”مرداویز” هم در سال 931 برای اولین بار اصفهان به‌ عنوان شهر اصلی و مقر حکومت انتخاب شد.

مکان های دیدنی اصفهان
مکان های دیدنی اصفهان

شاه‌ عباس در قرن 15 میلادی در مراسمی که به مناسبت نوروز در اصفهان برپاشده بود، خواست که این شهر تا ابد پایتخت ایران بماند. این آرزوی او البته عملی نشد. این شهر در طول تاریخ نام‌های بسیاری داشته است. یهودیه، صفاهان، صفویان، جی، گی، رشورجی، سپاهان، دارالیهود، یهودیه سپانه، شهرستان، صفاهان، صفاهون، گابا، گابیان، گابیه، گبی، اِسپادانا از نام‎های مرسوم این شهر بوده. اما مشهورترین اسم قبل از اصفهان مربوط به “اسپهان” بود. برخی معتقدند چون شهر مرکز سپاهیان در دوره ساسانیان بوده به این نام معروف شده و بعد چون اعراب حرف”پ” نداشته‎اند به این شکل در آمده است.

در بسیاری از منابع تاریخی این اسم ثبت شده است. وجود زاینده‎رود در طول تاریخ باعث شده تا این شهر به‌عنوان یک مرکز پررونق شناخته شود. ناصرخسرو از اصفهان به این شکل یاد کرده است:«شهری است بر هامون نهاده، آب و هوایی خوش دارد و هر جا که ده گز چاه فرو برند، آبی سرد و خوش بیرون آید و شهر دیواری حصین بلند دارد در شهر جوی‌های آب روان و بناهای نیکو و مرتفع و در میان شهر مسجد آدینه بزرگ نیکو و بارویِ شهر را گفتند سه فرسنگ و نیم است.» جاهای دیدنی اصفهان

هنر و صنایع‎ دستی اصفهان

اصفهان مهد هنر و معماری شناخته می‎شود. هنرهایی مثل زربافی، گلابتون دوزی، پولک‌ دوزی و زنجیر بافی از صنایع‌ دستی شهر است که از گذشته تا امروز رونق داشته و دارد. به‌خصوص زربافی و سکمه‌دوزی همچنان پررونق است. اما اصفهان صنایع دیگری هم دارد که در آن‏ها سرآمد است: خاتم‌کاری، کاشی‌کاری، قلم‌زنی، مینیاتور و میناکاری اصفهان در جهان بی‌ نظیر بوده و بسیار طرفدار دارد. آن‌هایی که سری به اصفهان می‎زنند نمی‎توانند از وسوسه خرید خاتم‌کاری‎ها یا محصولات قلم‌زنی اصفهان جان سالم به درببرند.سوغاتی‌هایی چون گز و پولکی از خوراکی‏ هایی است که به عنوان سوغاتی آورده می‎شود. کسانی که به اصفهان سفر می‎کنند خوردن بریونی را فراموش نخواهند کرد. جاهای دیدنی اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان
مکان های دیدنی اصفهان

مکان ‎های دیدنی اصفهان و دیدنی های اصفهان

اصفهان مهد هنر اسلامی و به‌ویژه صفوی است. آثار تاریخی شهر نظیر ندارند و شهرت این شهر در سال‌های اخیر به همین آثار بوده. قدم زدن در این شهر با بیش از دو میلیون جمعیت و در کنار مردمی که فارسی را با لهجه اصفهانی حرف می‎زنند تجربه بسیار دوست‌داشتنی است که گردشگران را به این شهر مرکزی ایران می‎کشاند.

میدان نقش‌جهان اصفهان

در فهرست میراث یونسکو، نقش‌جهان هم ثبت شده است. میدانی وسیع با معماری منحصربه‌فرد و تاریخی که این روزها کافه‎های زیبایی هم در آن باز شده. شما می‎توانید دور تا دور میدان را با درشکه و اسب دور بزنید، از فروشگاه‎های صنایع‌ دستی خرید کنید. بازار را ببینید. از آثاری مثل مسجد لطف‎الله، مسجد امام و کاخ عالی‌قاپو که در این محوطه واقع‌شده بازدید کنید.

جاهای دیدنی اصفهان
جاهای دیدنی اصفهان

چهل‌ستون اصفهان

کاخ چهل‌ ستون 67000 مساحت دارد و در دوره شاه‌ عباس ساخته شده. در میان باغی که هنوز هم وجود دارد، شاه‌عباس عمارتی ساخته. تالار هجده ستون و تالار آینه، شیرهای سنگی که چهارگوشه حوض مرکزی قرار دارند، تصاویر شاه‌ عباس ‎اول از جذابیت‎های این کاخ است. در ضلع شمال غربی تالار مرکزی، دیوارنگاره پذیرایی شاه‎عباس از فرمانروای ترکستان به چشم می‎خورد که از زیبایی خاصی برخوردار است. جاهای دیدنی اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان
مکان های دیدنی اصفهان

جاهای دیدنی اصفهان ; مسجد امام اصفهان

نمونه بسیار خوبی از کاشی‎کاری را می‎توانید در مسجد امام شاهد باشید. این بنا در محوطه نقش ‎جهان واقع شده. مسجد امام که قبل از انقلاب اسلامی به مسجد شاه مشهور بود، نمونه‎ ای از معماری اسلامی است که در زمان صفویه ساخته شده است. تزئینات مسجد بیشتر کاشی‌ های خشت هفت‌رنگ هستند. کتیبه‎های موجود در آن کار دو خوش‌ نویس معروف عصر صفوی یعنی رضا عباسی و عبد الباقی تبریزی است.

جاهای دیدنی اصفهان
جاهای دیدنی اصفهان

جاهای دیدنی اصفهان ; سی‌ و سه ‎پل اصفهان

بر روی زاینده‌ رود در زمان صفویه پل زیبایی بنا شده که سی‌ و سه ‎پل نامیده می‎شود. این مکان جایی برای برگزاری جشنی به نام خاج‌شویان بوده است. بنا یکی از شاهکار‎های معماری ایران است. سی‌وسه‎پل از سال 1310 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است. برخی سفرنامه نویسان قدیمی از آن به عنوان یکی از بهترین پل‎های جهان، شاهکار شگفتی‌ آفرین معماری و بهترین اثر معماری ایران یادکرده‌اند.

سی‌ و سه ‎پل اصفهان
سی‌ و سه ‎پل اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان ; پل خواجو

در شرق سی‌وسه‌پل، خواجو هم بر روی زاینده‎رود ساخته‌شده است. نام دیگر آن پل‌شده و پل بابا رکن‌الدین است. این بنا در زمان شاه‌عباس دوم ساخته شده. ساختمانی در وسط آن وجود دارد که محل اقامت شاهان صفوی بوده. نقاشی سقف این ساختمان بسیار زیباست و کاشی‌کاری منحصربه‌فردی دارد. در اشعار و نوشته‎های زیادی از این پل یاد شده است.

مکان های دیدنی اصفهان ; محله جلفا

مسیحی‏ های اصفهان در این محله زیبا زندگی می‏کنند. اما امروزه این منطقه دیگر تنها مختص آن‌ها نیست و بسیاری از مسافران برای بازدید از کلیسای باشکوه وانک، قدم زدن در این محله، بازدید از موزه و وقت‎گذرانی در کافه ‎های آن به این محله می‎آیند. ارمنی‎ ها از سیصد سال پیش تا امروز در این محله ساکن بوده‎اند. منطقه کمی از مرکز شهر دور است. کلیسای وانک در این محله قدمتی بیست از چهارصدوپنجاه سال دارد. تمامی دیوارها، ستون‎ها، داخل گنبد و تمامی زوایای آن با نقاشی‎های عظیم و بسیار زیبای دیواری پوشیده است. دیوارنگاری‎ها مضامینی انجیلی دارند و از تولد عیسی مسیح(ع) تا عروج او را به تصویر کشیده است. کلیسای وانک از نظر طلا کاری ‎های داخل ساختمان شناخته شده است.

محله جلفا اصفهان

تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>