تبلیغات

رمان جنایت و مکافات

اگر به دنبال یک رمان جذاب و فوق العاده هستید، بهترین پیشنهاد برای شما رمان جنایت و مکافات است. این رمان، اثری ماندگار از نویسنده ی روسی بزرگ داستایفسکی می باشد.

فئودور داستایفسکی، در زندگی شخصی خود بالا و پایین های زیادی را تجربه کرده است و بیشتر کتاب هایش را تحت شرایط ویژه ای به رشته تحریر در آورده رمان جنایت و مکافات نیز از این قائده مستثنی نیست.

شرایط نویسنده در زمان نوشتن کتاب جنایت و مکافات

آنطور که نقل شده است در فاصله ی کمتر از یک سال، داستایفسکی همسر و تنها برادرش را از دست می دهد. در این شرایط سخت روحی، مشکلات مادی هم شرایط را برای وی سخت تر می کند.

باید بگوییم که داستایفسکی در سخت ترین دوران زندگی خود رمان جنایت و مکافات را نوشته است. بعد از تعطیلی مجله هنگام و بیکار شدن داستایفسکی، وی تمام زمان خود را برای خلق آثار هنری صرف نمود.

نویسندگی، تنها راه به آرامش رسیدن این نویسنده بزرگ به حساب می امد و هم اینکه می توانست به این وسیله امرار معاش کند. این اثر بزرگ منعکس کننده ی غم درونی و حالت تسلیم داستایفسکی در روزهای سخت زندگی اش می باشد.

باید اشاره کنیم که رمان جنایت و مکافات ، تحت تاثیر تجربه ها و جست و جو های درونی و تلاش های بی وقفه داستایفسکی برای رسیدن به حقیقت زندگی قرار گرفته است.

معرفی رمان جنایت و مکافات

شیوه کلی نویسنده در رمان و کتاب جنایت و مکافات

روش کلی داستایفسکی در این رمان کاملا مشخص است: این داستان در پترزبورگ، پایتخت روسیه روایت می شود. در این رمان، زشتی های یک شهر در کنار امکانات شهری به تصویر کشیده شده است.

این رمان از یک سری اتفاق ها که همگی به هم مرتبط می باشند، تشکیل شده است. در رمان جنایت و مکافات، قهرمان های زیادی را می بینید که برخی از آنها در بدی  و بعضی دیگر در خوبی و پاکی از هم سبقت می گیرند.

خرید این کتاب از دیجی کالا

قهرمانان داستان همگی از افراد ناکام اجتماع می باشند که افراد شرور برای ثابت کردن خود از روش هایی مانند سرکشی و عصیان کمک گرفته اند. بیشتر قهرمانان در رمان جنایت و مکافات از آزادی و نجات بشریت صحبت می کنند.

در واقع نه قهرمانان شرور داستان واقعا بد هستند و نه قهرمانان خوب آن، واقعا پاک و بی گناه.

درباره کتاب جنایت و مکافات

مطالعه ی رمان جنایت و مکافات به همه ی افراد اهل کتاب پیشنهاد می شود. رمان جنایت و مکافات، در حقیقت بصورت یک شاهکار بزرگ ادبی معرفی می شود، با خواندن این اثر از داستایفسکی، می فهمید که قضاوت کردن بین خوب و بد چندان هم ساده نیست.

در کتاب جنایت و مکافات متوجه می شوید که نمی توان شخصی را که تا به حال جرمی انجام نداده است را بی گناه و خوب شمرد و در مقابل، ذات یک فرد که مرتکب قتل شده است را کثیف تصور کرد.

در رمان جنایت و مکافات شما با شخصیت راسکلنیکف اشنا می شوید و تا انتهای داستان با او هم قدم شده، با او مرتکب جنایت می شوید، به همراه او مکافات عمل را می بینید و در آخر به احساسات واقعی او پی می برید.

در این رمان، شما با شخصیتی همراه می شوید که دارای ایده های مخصوص به خود است. الگوی این شخص ناپلئون می باشد، فردی که خودش را یک شخص شایسته و فوق العاده می داند و این قدرت را در خود می بیند که بدون در نظر گرفتن قانون هر کاری را انجام دهد.

سوالی که مطرح می شود این است که ایا واقعا راسکلنیکف از قانون برتر می باشد؟ برای پاسخ به این سوال باید به آخر داستان برسیم.

در رمان جنایت و مکافات، باید به مطرح کردن اعتقاد شخصی راسکلنیکف بپردازیم. طبق اعتقادات شخصیت اصلی داستان مردم به دو گروه تقسیم بندی می شوند.

معرفی رمان جنایت و مکافات

 یک گروه که مردم عادی می باشند و کارهای عادی و روزمره مانند خوردن و خوابیدن و … را انجام می دهند و گروه دیگر که تعداد اندکی دارند مردم غیر عادی هستند. این گروه اصولا قدرت تغییر دادن اوضاع را دارند.

طبق اعتقادی که راسکلنیکف دارد، گروه دوم یعنی مردم غیر عادی، توانایی انجام کارهای غیر معمول مانند قتل را دارند. راسکلنیکلف جایگاه خودش را در گروه دوم می داند و برای ثابت کردن لیاقت خود به جا گرفتن در این دسته، قتل می کند.

در رمان جنایت و مکافات، تنها راجع به شخصیت راسکلنیکلف حرف زدیم، اما واضح است که در این کتاب شخصیت های زیاد دیگری مانند سوفیا، سویدریگایلف، پارفیری و رازوین هم هستند که جذابیت های مخصوص به خود را دارند.

خلاصه رمان جنایت و مکافات

داستان جنایت و مکافات در مورد دانشجویی به اسم رادیون رومانویچ راسکلنیکف می باشد که با وجود هوش بسیار بالا و توانمندی های زیاد به خاطر فقر به پوچی رسیده است و برای بهتر نمودن وضع زندگی اش کاری انجام نمی دهد.

در رمان جنایت و مکافات می بینیم که این جوان فقیر تصمیم به قتل پیرزنی رباخوار می گیرد تا مال و اموال او را صاحب شود.

 راسکلنیکف به خانه پیرزن رباخوار رفته و با یک تبر او را به قتل می رساند اما در هنگام خروج از منزل او، با خواهرش مواجه شده و بالاجبار خواهر پیرزن را هم می کشد.

راسکلنیکف نمی داند که با این همه پول و طلا باید چه کار کند؟ و تصمیم می گیرد که پول ها و طلا ها را در یک گوشه ای از شهر مخفی نماید. راسکلنیکف بعد از مدتی به حالت دیوانگی می رسد و فکر می کند که همه ی شهر از راز او با خبر هستند.

کم کم با رفتارهای مشکوکی که انجام می دهد، پلیس به او مظنون می شود.

در ادامه کتاب جنایت و مکافات، متوجه می شویم که جوان فقیر داستان با دختری به اسم سونیا اشنا می شود و کل ماجرا را برای او می گوید. سونیا، او را به اعتراف به قتل تشویق می کند.

راسکلنیکف بعد از اعتراف به قتل پیرزن به سیبری تبعید می گردد. سونیا هم به خاطر عشقی که بین آنها شکل گرفته به سیبری مهاجرت می کند و این عشق زیبا باعث نجات راسکلنیکف می شود.

 • تقریبا هر جنایت‌کاری، در حین جنایت دستخوش نوعی ضعف اراده و فکر می‌گردد. یعنی درست هنگامی که بیش از هر چیز احتیاج بع تعقل و احتیاط است، اراده و فکر روشن جای خود را به‌نوعی سبکسری عجیب بچگانه‌ای می‌دهد. 

 • من وقتی مردم دروغ می‌گویند دوست دارم! دروغ تنها مزیت انسان است بر سایر موجودات! با دروغ به‌راستی می‌رسی! من از آن جهت انسانم که دروغ می‌گویم. هرگز به حقیقتی نرسیدند بی‌آنکه چهارده بار یا شاید صد و چهارده بار دروغ بگویند و این در نوع خود قابل احترام است.

 • زیرک‌ترین اشخاص را باید سر آسانترین چیزها گیر انداخت.

 • آن کسی بهتر از همه زندگانی خواهد کرد که بتواند بهتر از دیگران خود را بفریبد.

مشخصات رمان جنایت و مکافات

 • عنوان: جنایت و مکافات
 • نویسنده: فئودور داستایفسکی
 • ترجمه: مهری آهی
 • انتشارات: خوارزمی
 • تعداد صفحات: ۷۷۷
 • قیمت چاپ یازدهم – اسفند ۹۵: ۳۷۰۰۰ تومان
 • جلد گالینگور
تبلیغات

یک دیدگاه

 • سارا امینی
  سارا امینی
  پاسخ

  بسیار عالی
  ممنون از سایت خوبتون

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>