تبلیغات

معرفی کامل ماسال گیلان و جاهای دیدنی ماسال

اگر به ماسال گیلان سفر کنید می توانید یکی از بی نظیر ترین مناظر را مشاهده کنید رفتن به ارتفاعات، دیدن طبیعت بکر و دست نیافتنی درحالی که ابرها را زیر پای خود حس می کنید، بی شک آرامش بخش ترین لحظاتی است که یک فرد می تواند در طول زندگی خود تجربه کرده باشد. ییلاقی بودن این شهر تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری شده است زیرا در هر فصل از سال مثل یک تابلوی زیبا خود نمایی می کند.

در این مقاله که پیش روی شماست ما به معرفی کامل ماسال گیلان و جاهای دیدنی ماسال پرداخته ایم تا شما عزیزان را بیشتر با طبیعت این شهر آشنا کنیم.

 • وضعیت جغرافیایی ماسال

این شهر در شمال غربی استان گیلان قرار دارد، ماسال با آب و هوای ییلاقی و خاصی که دارد در بین مردم شهرت خاصی به دست آورده است. خلخال، آستارا، فومن، صومعه سرا و رضوان شهر همسایگان این شهر زیبا هستند. رشته کوه های مختلفی مانند حصار دور تا دور ماسال را احاطه کرده اند. مساحت آن به 480 کیلومتر مربع می رسد، وچیزی حدود 52.649 نفر جمعیت دارد. جاهای دیدنی ماسال

ماسال گیلان

 • ریشه نام گذاری شهر ماسال گیلان

پس از شهر رودبار ماسال دومین منطقه ی مرتفع گیلان محسوب می شود که از گذشته های دور تا کنون با کوه ها و ارتفاعاتی که دارد توانسته به شهرت برسد. اگر بخواهیم توضیح بیشتری در خصوص معنای آن داده باشیم باید بگوییم که ماسال کلمه ای مرکب از مس و آل است که به معنای مانند کوه می باشد. البته در گذشته نام دیگری داشت به دلیل وجود رودخانه خالکایی که از قله ی شاه معلم سرچشمه می گرفت و تقریبا پس از 40 کیلومتر به شهر می رسید، به آن رودکنار می گفتند.

امروزه رودخانه خالکایی شهر ماسال گیلان به یک مکان تفریحی کایاک سواری برای بازدید کنندگان و گردشگران تبدیل شده است. از مهم ترین دلایل رونق گرفتن این شهر می توان به شنبه بازارهایی اشاره کرد که در گذشته دایر بودند. شاندرمن و مرکزی دو بخش از طبیعت دست نخورده ی ماسال است که بسیار دیدنی و مجذوب کننده هستند.

ماسال گیلان

بهار و تابستان بهترین زمان سفر به ماسال گیلان

این شهر 1050 متر از سطح دریا ارتفاع دارد، همین مسئله باعث شده تا نسبت به سایر نقاط استان مسیر دست یابی سخت تری داشته باشد، شاید همین موضوع دلیلی باشد که اکثر مردم برای جاهای دیدنی ماسال ، فصل بهار و تابستان را برای مسافرت به ماسال گیلان انتخاب می کنند، زیرا در فصل پاییز و زمستان رفتن به این ارتفاعات بی شک سخت تر خواهد شد. این شهر 4 ماه در سال بیشتر بازدید کنندگان را دارد یعنی از اردیبهشت تا شهریور مردم برای دیدن شب های بی نظیر و همچنین پناه بردن به خنکی به آن جا می روند.

البته این بدان معنا نیست که فصول دیگر سال زیبا نیست بلکه هر فصل می تواند برای هر شخصی زیبایی های مختص به خود را داشته باشد، حتی این امکان وجود دارد کهبرخی از بومیان اسم ماسال گیلان را هم تا به حال نشنیده باشند و تازگی خاصی برایشان داشته باشد.

راه رسیدن به ییلاقات ماسال

پس از اینکه به این شهر رسیدید برای اینکه به ارتفاعات آن دست پیدا کنید باید مسیری 25 کیلومتری را از جنگل بگذرانید تا به ارتفاعات آن برسید. اگر با دقت بیشتری به اطراف خود بنگرید متوجه مناظر جالب اطرافتان خواهید شد. به عنوان مثال کلبه های چوبی که نقش مسافر خانه را دارند یکی از جالب ترین چیزهای آن منطقه است. ماسال گیلان ییلاقات بسیار زیادی دارد که ممکن است نام برخی از آن ها را نیز شنیده باشید. به ذکر چند مورد از آن ها پرداخته ایم:

 • ییلاق شنبه راه
 • رشته پشت
 • مورجونه
 • تلارگاه
 • اسپی دشت
 • مولومه بند
 • واشیار

ماسال گیلان

دهکده ی چشم نواز اولسبلانگاه نیز یکی دیگر از ییلاق های ماسال است که البته بلند ترین و معروف ترین در بین انواع موجود به شمار می رود. برای رسیدن به این ییلاق پس از اینکه به جاده اصلی رسیدید باید یک مسیر 15 کیلومتری را طی کنید تا به اولسبلانگاه رویایی برسید.

جاهای دیدنی ماسال ; ماسال شهر غارهای دیدنی

بزرگترین غار ماسال گیلان غار آویشو است، که در بین منطقی همچون تائی بنه، خامسو وانده چو قرار دارد. بزرگترین و شگفت انگیز ترین غار استان گیلان و بخش شاندرمن می باشد. اگر بخواهیم آمار دقیقی از غارهای این منطقه به شما بدهیم 17 غار در آن جا وجود دارد که شما می توانید از هر یک که دوست دارید دیدن کنید. به جز غار آبشارهای دیدنی که در این شهر وجود دارد توانسته هر توریستی را به خود مجذوب کند. از جمله این آبشار ها می توان به تولی نسا، رامینه، آبشار ویوز که با مناطق ییلاقی النزه شاندرمن و آبشار خون تلفیقی دل انگیز و چشم نواز را به ارمغان آورده است.

سوغات و محصولات کشاورزی این منطقه

از مهم ترین محصولات کشاورزی ماسال گیلان می توان به برنج و مرکبات مثل: لیمو، پرتقال، نارنگی و… اشاره داشت. البته این تنها محصولات و سوغات آن ها نیست بلکه در کنار آن به کشت گوجه سبز، باقلا و دیگر سبزیجات نیز می پردازند. برخی از بومیان در کنار کار کشاورزی باغداری و دامپروری نیز انجام می دهند. اکثر مردم آن جا به زبان تالشی تکلم دارند. از جمله صنایع دستی که به تولید آن مشغولند می توان به جوراب، چادر شب بافی و بافت انواع شال اشاره کرد.

هنگام سفر به ماسال گیلان می توانید از این صنایع دستی مردم خونگرم و مهمان نواز خریداری کنید و رونقی هم به اقتصاد آن ها ببخشید. جاهای دیدنی ماسال

ماسال گیلان

غذاهای شهر ماسال گیلان

از خوشمزه ترین و هیجان انگیز ترین بخش سفر به ماسال گیلان امتحان غذاهای محلی آن جا در رستوران ها و غذاخوری هاییست که در این شهر وجود دارند. بیشتر غذاهای آن جا با غذاهای گیلان مشترک هستند. به معرفی برخی از آن ها می پردازیم:

 • ترش آش
 • سیر قلیه
 • میرزا قاسمی
 • باقلاقاتوق
 • مرغ ترش
 • ترش تره
 • اناربیج
 • کباب ترش

قطع به یقین پختن این غذاها با محصولات تازه که دست چین شده ی آن مناطق است می تواند عطر و طعم خاصی را به غذاها ببخشد که در هیچ رستورانی نمی توان مانند آن را یافت.

5/5 - (2 امتیاز)
تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>