در این مقاله می خواهیم به بررسی کتاب خشم و هیاهو و موضوع ان بپردازیم:

اگر بخواهیم درباره علت نام گذاری این کتاب صحبت کنیم باید به داستان نویسنده معروف یعنی ویلیام شکسپیر برگردیم.ویلیام شکسپیر نمایش نامه ای به نام مکبث دارد که داستان ان روایت یک ژنرال اسکاتلندی است که همسر او خود کشی کرده است.مکبث بعد از خودکشی همسرش زندگی خودش را در یک بحران شدید عاطفی حس می کند و زندگی خود را تمام شده می داند و همچنین باید گفت از عنوان کتاب فاکنر یعنی خشم و هیاهو در چندین قسمت از کتاب شکسپیر نیز امده است و او این عنوان را از خود نمایشنامه مکبث گرفته است.

چرا ویلیام فاکنر تصمیم به نوشتن این کتاب کرد؟

پس از جنگ داخلی که صورت گرفت ویلیام فاکنر علاقه شدیدی به فرهنگ مردم جنوب و جنوب شرق ایالت متحده امریکا پیدا کرد مردم این قسمت یعنی جنوب ایالت متحده قبل از این که جنگ داخلی صورت بگیرد علاقه و وابستگی شدیدی به کشاورزی و برده داری داشتند.

بیشتر مطالعه کنید:  معرفی کتاب عقاید یک دلقک

علت محبوبیت کتاب خشم و هیاهو اثر ویلیام فاکنر

ویلیام فاکنر به علت داشتن سبک تجربی جزو یکی از معروف ترین و محبوب ترین نویسندگان قرن بیستم به حساب می اید.این نویسنده از سبک های ادبیات قدیمی و نسل های قبل از خودش به طور عجیبی دوری می کرد و در واقع پیش گام ادبیات مدرن است فاکنر معمولا برای نوشتن کتاب های خود از تفکرات روان ذهنی خود استفاده می کرد و ان چه را که به ذهنش می رسید به صورت نوشته در می اورد و هم چنین برای نوشتن داستان های خود از راویان مختلف استفاده می کرد و به صورت مداوم در نوشته های خود بین گذشته و حال در رفت و امد بود و البته جملات او دارای ادبیات سخت وطولانی هستند بنابراین خاندن ان ها برای همگان کار راحتی نیست و بیشتر افرادی که مطالعه زیادی دارند می توانند این گونه از رمان ها را به راحتی بخوانند همچنین فاکنر دارای یک جایزه نوبل در سال 1949 نیز هست.

کتاب خشم و هیاهو

آیا از روی این کتاب فیلمی ساخته شده است؟

در پاسخ باید بگوییم بله.اولین فیلم در سال 1959 توسط مارتین ریت ساخته شد که البته کمی با رمان اصلی تفاوت داشت و دارای تغییرات اندکی بود در سال 2014 نیز فیلمی به کارگردانی جیمز فرانکو ساخته شد و در جشنواره فیلم ونیز نیز به نمایش گذاشته شد.

در متن زیر خلاصه ای از داستان این کتاب را برای شما مینویسیم که می توانید در صورت پسندیدن اقدام به خرید این کتاب کنید:

داستان این کتاب درباره خانواده ای به نام کامپسون است که در ایالت می سی سی پی و در شهری به نام جفرسون زندگی می کنند در جنگ داخلی که پیش امده است اجداد این خانواده کمک زیادی به دفاع کرده اند و هم چنین در شکل گیری منطقه مسکونی در این ناحیه نیز تاثیرگذار بوده اند.

بیشتر مطالعه کنید:  معرفی کتاب سمفونی مردگان

در زمان جنگ کامپسون ها مشاهده کردند که دارایی و ثروت و اموال ان ها و هم چنین جایگاه و منزلت اجتماعی ان ها رو به نابودی است مرد خانواده یعنی اقای کامپسون مردی مشروب خور و دائم الخمر و همسر او خانم کامپسون نیز زنی دیوانه و شکاک و خودخواه است.

کتاب خشم و هیاهو

کوئنتین نام بزرگ ترین فرزند خانواده است که فردی بسیار عصبی و زود رنج و حساس است کدی فردی استوار ولی در عین حال مهربان و دلسوز است جیسون نیز ادم بد ذات و پستی است و از زمان تولد همین گونه بوده است بنجی که فرزند آخر خانواده است عقب ماندگی ذهنی دارد که هیچ درکی نسبت به مسائل پیرامون ندارد در زمان هایی که مادر خانواده یعنی خانم کامپسون در خانه حضور ندارد کدی فرزند وسط نقش مادری را برای کوئنتین و بنجی بازی می کند و مادر خانواده است.

زمانی که بچه های این خانواده بزرگ می شوند کدی با انجام یک سری حرکات ناشایست و بی و بند و بارانه باعث رنجش خانواده به خصوص کوئنتین می شود بنجی را نیز همیشه به گریه و زاری می اندازد.کوئنتین تصمیم به درس خاندن در دانشگاه هاروارد می گیرد و اقای کامپسون برای تامین هزینه های تحصیل کوئنتین مثداری از زمین ها و اموال خودش را می فروشد.کدی دختر این خانواده با از دست دادن بکارت خود حامله می شود و او این مساله را پنهان می کند و نام پدر فرزند خود را لو نمی دهد و البته امکان دارد یک پسر شهری به اسم دالتون پدر این فرزند باشد بارداری کدی باعث تحت تاثیر قرار گرفتن کوئنتین از لحاظ عاطفی می شود و او را نابود می کند.

اقای کامپسون پدرکدی ترجیه می دهد که نام پدر فرزند کدی نا شناس بماند و در نهایت کدی برای پوشاندن کارها و بی بند و باری های خود با یک کارمند بانک ازدواج می کند.

بخش هایی از کتاب خشم و هیاهو

به نظر من پول ارزشی ندارد، ارزشش به چه جور خرج کردنش است. مال هیچ کس نیست، پس این چه کاری است که آدم بخواهد آن را جمع کند. همینجا کسی هست که با فروختن خنزر پنزر به کاکاسیاه‌ها پول کلانی بهم زده، توی اتاقی قد یک خوکدانی زندگی می کنه. پنج شش سال پیش مریض شد. طوری وحشت برش داشت که عضو کلیسا شد و یک مبلغ مذهبی چینی را از قرار سالی پنج هزار دلار برای خود خرید، اغلب فکر می‌کنم اگر او بمیرد و متوجه بشود بهشت مهشتی در کار نیست چقدر کفری می‌شود. بهتر است همین حالا بمیرد و پول را هدر ندهد.

باد از جنوب شرقی می‌آمد. دمادم به گونه‌اش می‌وزید. انگار احساس می‌کرد که وزش مداوم آن به درون کاسه سرش نفوذ می‌کند، و ناگهان با احساس خطر دیرینه‌ای ترمز کرد و کاملا آرام در جای خود نشست.

بدبختی آدمی آن وقتی نیست که پی ببرد هیچ‌چیز نمی‌تواند یاری اش کند – نه مذهب، نه غرور، نه هیچ چیز دیگر – بدبختی آدمی آن وقتی است که پی ببرد به یاری نیاز ندارد.

 

چه کسانی و چگونه کتاب خشم و هیاهو را ترجمه کرده اند؟

در ایران ترجمه های زیادی از این کتاب منتشر شده است.

یکی از این ترجمه ها را انتشارات نگاه و البته با همکاری اقای بهمن شعله ور انجام داده است بهمن شعله ور یک نویسنده و البته از مبارزین سیاسی نیز هست او در سال 1967 از ایران مهاجرت می کند به علت این که یکی از رمان های اوبه نام سفر شب به چاپ نرسید و ممنوعیت چاپ داشت.او در سن 18 سالگی این کتاب را ترجمه می کند و البته یک نسخه صوتی از این کتاب نیز با صدای ارمان سلطان زاده وجود دارد که بر اساس همین ترجمه است.

خشم و هیاهو شبیه پازل پیچیده‌ای است که هر قطعه ذهنیات راوی خود را بیان می‌کند. فاکنر مدام سبک نگارشش را بنا به منطق داستان تغییر می‌دهد که نه تنها زمان بلکه متن داستان هم دچار آشفتگی می‌شود که البته با کنده شدن پوست خواننده و به کار افتادن سلول های خاکستری مغز به سامان می‌رسد.

بیشتر مطالعه کنید:  معرفی کتاب ملت عشق

در پایان باید بگوییم اگر دنبال یک رمان با داستانی زیبا و البته پیچیده هستید سعی کنید حتما این رمان را بخوانید  با تشکر که وقت خود را برای خواندن این مقاله صرف کردید.

مشخصات کتاب خشم و هیاهو

کتاب خشم و هیاهو
نویسنده: ویلیام فاکنر
ترجمه: صالح حسینی
انتشارات: نیلوفر
تعداد صفحات: ۴۳۰
قیمت: ۲۸۰۰۰ تومان

5/5 - (1 امتیاز)
تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>