تبلیغات

کتاب عقاید یک دلقک (به آلمانی: Ansichten eines Clowns) توسط نویسنده آلمانی هاینریش بل نوشته شده است و در سال 1963 به چاپ رسید.

این نویسنده خوش ذوق توانست با این اثر خود در سال 1972 جایزه نوبل ادبیات را برنده شود. عقاید دلقک خیلی زود به سینما هم راه پیدا کرد و در سال 1976 کارگردان اهل جمهوری چک آقای وویکس یاسنی با اقتباس از کتاب فیلمی ساخت.

علاوه بر این داریوش مهرجویی کارگردان بزرگ کشورمان فیلم سنتوری را با برداشت آزادی از این رمان ساخته است.

جایزه نوبلی که به هاینریش بل به خاطر کتاب عقاید یک دلقک داده شد به علت ترکیبی از جهان بینی گسترده او در رابطه با دوران خود و همچنین مهارت بالا در شخصیت‎پردازی بود. علاوه بر این او توانست به ادبیات آلمان جانی دوباره ببخشد.

برای معرفی کتاب عقاید یک دلقک میتوانید فایل صوتی زیر را گوش کنید.

ماجرای کتاب عقاید یک دلقک

شخصیت اصلی کتاب عقاید یک دلقک ، دلقلکی به اسم «هانس شینر» است. او در یکی از نمایش ‎های خود به زمین می‎خورد و همین قضیه باعث آسیب‎ دیدگی زانویش می‎شود. این آسیب ‎دیدگی تبعات وخیمی برایش دارد چون حالا از یک دلقک مشهور تبدیل به دلقک ساده ‎ای می‎شود که عملا آینده شغلی ‎اش را از دست داده است. هانس در کتاب داستان زندگی خود را روایت می‎کند و در مورد مسائلی مانند دوران کودکی خود و همچنین همسرش ماری که او را ترک کرده است صحبت می‎کند.

شیوه روایت داستان کتاب عقاید یک دلقک به صورت اول شخص است و ما متوجه می‎شویم هانس چطور با همسر خود آشنا شده است، نازی ‎ها چه رفتاری با او داشته ‎اند، دست سرنوشت چطور او را به سمت حرفه دلقکی هل داده است و بعد از شکست چطور با مشکلات مالی مبارزه می‎کند که حتی آه در بساط برای خرید یک سیگار ندارد و البته مصرف مشروبات الکلی که باعث شده است همسرش را فراموش کند.

معرفی کتاب عقاید یک دلقک

بررسی کتاب عقاید یک دلقک

در کتاب عقاید یک دلقک با شخصیت درونگرایی روبرو هستیم که مانند یک جزیره دور افتاده و دور از مردم است ولی توسط یک پل ارتباطی که همسرش ماری باشد با جهان اطراف رابطه برقرار می‎کند.

شیفتگی بی پایان او به همسرش در تک تک ورق‎ های کتاب دیده می‎شود اما اختلاف آن‎ ها که بخش عظیمش به واسطه مسائل دینی است، باعث می‎شود ماری روزی او را تنها بگذارد و شینر با یک حس خلاء و پوچی قابل توجه روبرو شود.

شغل دلقکی حتی باعث نشده است شخصیت درونگرای ما از غم فاصله بگیرد. او متنفر از ریا و فریب است و در تمامی روایت ماجرا از زبان او پی به شخصیت عجیب و همچنین زندگی تنهای او می‎بریم که در تمام طول داستان تنها یک مرتبه حضوری با پدر خود صحبت می‎کند و ارتباط او با سایرین در حد فقط چند تلفن است.

نویسنده کتاب عقاید یک دلقک ایدئولوژی‎ های متعدد خود را در کتاب قرار داده است و زبان او شینر است که به مسائل مهم دنیا حمله می‎کند. از خانواده ‎ای که نماد طبقه سرمایه ‎دار است گرفته تا برخورد او در دوران کودکی با حزب نازی‎ ها و مسئله ملی‎ گرایی و سپس کمونیست ‎ها و اشخاص ریا کاری که به دلیل همین ویژگی خود نان به نرخ روز خور هستند.

اما این تنها نگاه انتقادی هاینریش بل نیست چون او پیکان خود را به سمت جامعه کاتولیک نیز می‎گیرد، موضوعی که عامل جدایی او و ماری بوده است و در تمامی بخش‎ های داستان کتاب عقاید دلقک شاهد هستیم شینر این مذهب و قوانین آن را به چالش می‎کشد.

این رمان استثنائی روایت ‎گر شخصیتی است که با جامعه خود سرستیز دارد و از جوانب گوناگون آن را نمی‎ پذیرد.

با آن که مفاهیم کتاب عقاید یک دلقک جالب است و موارد زیادی را در بر می‎گیرد ولی داستان اصلی به دلیل بخش‎ های فرعی زیاد اندکی مخاطب را می‎تواند دلسرد کند.

این کتاب که جزو به یادماندنی‎ ترین آثار داستان تاریخ ادبیات آلمان است تلخی ‎های دنیا را به تصویر می‎کشد و با آن که از دیدگاه برخی از افراد در دسته کتاب‎ های عشقی قرار می‎گیرد ولی به موضوعات عمیقی نگاه می‎کند.

هانس شنیر با آن که خانواده پولداری دارد ولی از آن‎ها به دلیل دیدگاه‎های متفاوت خود در زندگی فاصله گرفته است و آسیب ‎دیدگی او و ترک همسرش افسردگی را به او هدیه می‎دهد.

عشق شنیر در کتاب عقاید یک دلقک نسبت به همسرش فراتر از درک مخاطب امروزی است چون او تنها می‎تواند ماری را به عنوان شریک زندگی خود انتخاب کند ولی حس گناه این زن به علت شش سال زندگی مشترک بدون ازدواج، دلقک ما را به سردرگمی هدایت می‎کند. او به ازدواج روی کاغذ اعتقاد ندارد و نمی‎ خواهد فرزندانش تحت قوانین کلیسای کاتولیک به دنیا آیند.

کتاب عقاید دلقک به خوبی نشان می‎دهد شرایط آلمان بعد از دوران جنگ جهانی و تحت حکومت هیتلر از نظر اجتماعی چطور بوده است و شنیر شخصیتی است که جنگ و دنیای اطرافش روی او تاثیر روانی قابل توجهی گذاشته است.

معرفی کتاب عقاید یک دلقک

واکنش ‎های جامعه آلمان به کتاب عقاید یک دلقک

به دنبال انتشار رمان‎ های بزرگ بحث‎ های زیادی شکل می‎گیرد، اتفاقی که برای کتاب عقاید یک دلقک نیز افتاد. پس از انتشار این کتاب در آلمان، به علت دیدگاه منفی نویسنده به جامعه کاتولیک، بین مطبوعات مختلف و تندرو آلمان بحث و جدل‎ های متعددی به وجود آمد.

محافظه ‎کاران آلمان نمی ‎توانستند آزاد اندیشی و تفکر باز بل در مورد مسائل دینی و اجتماعی را قبول کنند و با خشم زیادی نسبت به آن واکنش نشان دادند. تنش ماجرا پس از موفقیت در جایزه نوبل بیشتر شد و مطبوعات محافظه‎ کار آلمان با حمله به نویسنده نوشتند که این جایزه فقط به «رادیکال‎ های چپ و لیبرال‎ ها» داده شده است.

بخشی از کتاب عقاید یک دلقک 

تصور می کنم حتی چشمان شیطان هم به تیزی چشمان همسایگان نیست.

این اشتباه خود ما بود که درباره ی این لحظه با دیگران صحبت کردیم و قصد داشتیم آن را به عنوان لحظه ای به یاد ماندنی به ثبت برسانیم. می توانستیم خودمان از این واقعیتی که اتفاق افتاده بود لذت ببریم.

هرگز نباید سعی در تکرار لحظات داشت، باید آنها را همان گونه که یک بار اتفاق افتاده اند، فقط تنها به خاطر آورد.

نتیجه‎ گیری

کتاب عقاید دلقک خواننده را کاملا به چالش می‎کشد. به عنوان مثال تاثیر مذهب در روابط انسان‎ ها تا چه مقدار جدی است؟ در تقابل مذهب و عشق باید کدام را در اولویت قرار دارد؟ آیا در ذات دین عیوبی وجود دارد یا افراد به اشتباه چنین تصوری می‎کنند؟

ما در کتاب با آدم ‎های معتقد و مذهبی روبرو می‎شویم که با وجود انجام خطاهای بزرگ به علت نقاب دینی که دارند باز خواست نمی‎ شوند و دقلک ماجرا به علت بی ریایی به دلیل انجام کارهای کوچک خلاف انسانیت متهم می‎شود و با ذهنی زندگی می‎کند که سوالات بی پایانی در خود دارد.

نویسنده کتاب با قلم گیرا خود بین خواننده و شخصیت خود یک رابطه عاطفی برقرار می‎کند که باعث جذاب بودن داستان می‎شود.

نکته پایانی این است که هر مرتبه که کتاب را بخوانید بهتر آن را درک می‎کنید و بیشتر به فکر فرو می‎روید.

برای دانلود نسخه PDF و الکترونیکی این کتاب بر روی لینک زیر کلیک کنید تا فایل PDF کتاب برای شما دانلود شود.

نسخه PDF کتاب عقاید یک دلقک

مشخصات کتاب :
– رمان عقاید یک دلقک
– نویسنده : هاینریش بل
– ترجمه : محمد اسماعیل زاده
– انتشارات : چشمه
– تعداد صفحات : ۳۵۳
– قیمت : ۲۷۰۰۰ تومان

اگر تجربه مطالعه این کتاب رو دارید ، نظرتون رو راجع این کتاب به اشتراک بگذارید تا بقیه دوستان از نظرات شما در مورد کتاب عقاید یک دلقک استفاده کنند.

3/5 - (1 امتیاز)
تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>