تبلیغات

کتاب ملت عشق که علاقه ‎مندان به کتاب آن را به اسم چهل قاعده عشق (با اسم انگلیسیThe Forty Rules of Love و به ترکی استانبولی: Aşk) نیز  می ‎شناسند حاصل قلم نویسنده ترک ‎تبار متولد فرانسه «الیف شافاک» است که در سال 2011 منتشر شد. کتاب ملت عشق در تاریخ ترکیه بیشتر از هر کتابی فروخته است و نویسنده برای نوشتن آن از رابطه عرفانی بین شمس تبریزی و مولانا الهام گرفته است که در قالب دو داستان موازی روایت می‎شود.

موضوع اصلی کتاب ، عشق و تاثیر آن در دنیای امروز در مقایسه با گذشته است و نویسنده به نحوی آن را از غرب به شرق توسعه می‎دهد که به زندگی رنگی از عشق و بویی از عرفان پاشیده می‎شود.

کتاب ملت عشق در سال 2010 به دو زبان ترکی و انگلیسی چاپ شد و توانست یکی از محبوب ‎ترین عناوین در بین شیفتگان کتاب در دنیا شود و جامعه کتابخوان ترکیه با استقبال بالا از آن اسم کتاب را به عنوان پرفروش ‎ترین رمان تاریخ ترکیه مطرح کردند.

کتاب ملت عشق در سرزمین ترک‎ ها بیشتر از 500 مرتبه چاپ شده است و 50 مرتبه چاپ مجدد آن در ایران نیز از محبوبیت فراوان آن خبر می‎دهد.

معرفی کتاب ملت عشق

داستان کتاب ملت عشق

شافاک به شکل هنرمندانه دو روایت موازی را بیان می‎کند یکی روایت از دوران حاضر و یک زن خانه ‎دار متاهل و ناراضی از زندگی به اسم اللا روبینشتاین که در شهر بوستون ایالات متحده زندگی می‎کند و در یک آژانس ادبی مشغول به کار است و کتابی به اسم «کفر شیرین» به قلم عزیز زاهارا را تحت بررسی دارد و داستان دوم که موضوع کتاب زاهارا است.

اللا مادر چند بچه است و با وجود این که تمام وجود خود را وقف خانواده و روابط با همسرش کرده است و به دلیل شغل همسرش (دندانپزشکی) رفاه مالی دارند، ولی هرگز بین آن ‎ها عشق و صمیمیت نقش پررنگی نداشته است. اللا با پذیرش این موضوع تمامی اولویت ‎های خود را معطوف به بچه‎ ها و کارش کرده است.

نویسنده وضعیت او در زندگی را به یک برکه راکد تشبیه می‎کند تا این که می‎تواند کاری به عنوان ویراستار به دست آورد. رمان عزیز را به او می‎ دهند تا بخواند و گزارشی تهیه کند. اما این رمان زندگی او را تا ابد تغییر می‎دهد و در ابتدای آن شعری از دفتر دوم مثنوی مولوی آمده است که تاثیر قابل توجهی به جا می‎گذارد:

ما زبان را ننگریم و قال را

ما درون را بنگریم و حال را

موسیا آدابدانان دیگرند

سوخته جان و روانان دیگرند

ملت عشق از همه دین ‌ها جداست

عاشقان را ملت و مذهب خداست

کتاب عزیز زاهارا ملت عشق نام دارد و ماجرای عشق بین مولانا و شمس تبریزی را روایت می‎کند که در به قرن هفتم قمری بر می‎گردد. این رمان 4 بخش متفاوت دارد یعنی:

  • خاک – پدیده‎های عمیق، آرام و جامد زندگی
  • آب – وقایع سیال، جاری و متغیر زندگی
  • باد – پدیده‎هایی که زندگی را ترک و کوچ می‎کنند
  • آتش – وقایع سوزاننده، نابودکننده و ویرانگر زندگی

معرفی کتاب ملت عشق

داستان ملت عشق روایت ورود شمس تبریزی به زندگی مولانا و تاثیر عمیقی است که او از خود روی شاعر عرفانی بزرگ می‎گذارد. اولین دیدار آن‎ ها با یک سوال متفاوت مصادف می‎شود که براساس متن کتاب شمس از مولانا می‎پرسد:

به نظر تو کدام یک از این دو نفر والاتر است: حضرت محمد یا بایزید بسطامی؟

الیف شافاک داستان کتاب خود را همزمان در بین زندگی اللا و وقایع رابطه شمس و مولانا به جلو می‎برد. پیچش داستانی این کتاب زمانی است که اللا تحت ‎تاثیر کتاب ملت عشق تصمیم بگیرد با نویسنده او از طریق ایمیل ارتباط برقرار کند و از آن جا همه چیز جالب ‎تر می‎شود.

نقد کتاب ملت عشق

بدون شک ملت عشق کتابی عالی، متفاوت، جذاب و تاثیرگذار است که البته نقص ‎های اندکی دارد که می‎توانیم به راحتی از کنار آن بگذاریم.

به گفته برخی از افراد کتاب ملت عشق بهترین رمانی است که تا به حال با آن آشنا شدند و سایرین آن را فقط یک کتاب سطحی و حتی بی کیفیت می‎دانند.

معرفی کتاب ملت عشق

نکته قابل توجه در مورد این رمان شیوه تغییر زاویه دید است. داستان کتاب ملت عشق از دو دید اول و سوم شخص روایت می‎شود تا به جذابیت آن اضافه کند. تنوع شخصیت ‎های داستان بسیار زیاد است و گاهی افراد مختلف از دید خود داستان را بیان می‎کنند که تعداد آن‎ها به 18 نفر می‎رسد و  از جمله آن ‎ها می‎توانیم به اللا، شمس، مرید، مولوی، حسن گدا و کیمیا اشاره کنیم.

این شیوه روایت متفاوت جذاب باعث می‎شود نویسنده خواننده را با دیدگاه‎ های متفاوتی آشنا کند و به خوبی او را در جریان وقایعی که رخ می‎دهد بگذارد.

کتاب ملت عشق برای چه کسانی است؟

اگر به مولانا و همچنین ماجرای شمس تبریزی علاقه دارید یقینا از خواندن این کتاب لذت می‎برید. فلسفه عرفانی شرق و زندگی فردی که در غرب زندگی می‎کند شما را به خوبی تا پایان کتاب علاقه‎مند نگه می‎دارد. کتاب ملت عشق باعث می‎شود خوانندگان آن در مکان‎های بسیار غیرمنتظره در جستجوی خدا باشند. بسیاری از افراد پس از مطالعه این کتاب دیدگاه متفاوتی نسبت به کائنات، عشق و خدا به دست آوردند.

اگر به دنبال یک کتاب عاشقانه می‎گردید و در جستجوی عشق هستید، نه تنها با خواندن کتاب ملت عشق دیدگاه‎تان به این مفهوم عوض می‎شود بلکه می‎توانید در روابط عرفانی و دنیوی خود تغییر ایجاد کنید.

این کتاب عشق را به تمام مخاطبان خود هدیه می‎کند و پیام‎آور شادی و سعادت به زندگی است.

بخش از کتاب ملت عشق

* اگر یکی را که دوستش داری از دست بدهی، بخشی از وجودت همراه با او از دست می‌رود. مانند خانه‌ای متروکه اسیر تنهایی‌ای تلخ می‌شود؛ ناقص می‌مانی. خلا محبوبِ از دست رفته را همچون رازی در درونت حفظ می‌کنی. چنان زخمی است که با گذشت زمان، هر قدر هم طولانی، باز تسکین نمی‌یابد. چنان زخمی است که حتی زمانی که خوب شود، باز خون‌چکان است. گمان می‌کنی دیگر هیچ‌گاه نخواهی خندید، سبک نخواهی شد. زندگی‌ات به کورمال‌کورمال رفتن در تاریکی شبیه می‌شود؛ بی‌آن‌که پیش رویت را ببینی، بی‌آن‌که جهت را بدانی، فقط زمان حال را نجات می‌دهی… شمع دلت خاموش شده، در شب ظلمات مانده‌ای. 

* کائنات وجودی واحد است. همه‌چیز و همه‌کس با نخی نامرئی به هم بسته‌اند. مبادا آه کسی را برآوری؛ مبادا دیگری را، به خصوص اگر از تو ضعیف‌تر باشد، بیازاری. فراموش نکن اندوه آدمی تنها در آن سوی دنیا ممکن است همه انسان‌ها را اندوهگین کند. و شادمانی یک نفر ممکن است همه را شادمان کند. 

* زندگی عذابی تمام‌نشدنی است. انگار همیشه بین زندگی و مرگ گیر کرده‌ام، همیشه در برزخم. 

* عمری که بی عشق بگذرد، بیهوده گذشته است. نپرس که آیا باید در عشق الهی باشم یا عشق مجازی، عشق زمینی یا عشق آسمانی، یا عشق جسمانی؟ از تفاوت‌ها تفاوت می‌زاید. حال آنکه به هیچ متمم و صفتی نیاز ندارد عشق. خود به تنهایی دنیایی است عشق. یا درست در میانش هستی، در آتشش، یا بیرونش هستی، در حسرتش. 

نویسنده کتاب ملت عشق

در مورد نویسنده کتاب ملت عشق

الیف شافاک در شهر استراسبورگ کشور فرانسه و در سال 1971 متولد شد. او دوران کودکی و جوانی خود را در شهرهای آنکارا، مادرید، عمان کلن و شهرهای مختلف آمریکا گذراند و توانست در آنکارا و از دانشگاه فنی خاورمیانه در رشته روابط بین‎المللی فارغ ‎التحصیل شود. او در همان دانشگاه دوره فوق لیسانس را در رشته مطالعات زنان تکمیل کرد و همچنین در رشته علوم سیاسی موفق به کسب مدرک دکترا شد.

از جمله کتاب‎ های معروف دیگر شافاک می‎توانیم به عناوینی مانند اسکندز، آینه ‎های شهر و شپش پالاس اشاره کنیم.

موضوع کتاب ‎های او اکثرا فرهنگ و سنن ادبی گوناگون، مسائل تاریخی، فلسفی و فرهنگ کلامی است. او به واسطه رشته‎ دانشگاهی خود یک فعال سیاسی و نویسنده روزنامه است.

برای دانلود نسخه PDF کتاب ملت عشق بر روی لینک زیر کلیک کرده تا فایل PDF این کتاب برای شما دانلود شود.

دانلود PDF کتاب ملت عشق

مشخصات کتاب
کتاب ملت عشق
نویسنده : الیف شافاک
مترجم : ارسلان فصیحی
انتشارات : ققنوس
تعداد صفحات : ۵۱۱
قیمت چاپ نوزدهم : ۳۳۰۰۰ تومان

5/5 - (1 امتیاز)
تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>