اطلاعاتی در زمینه کتاب پیرمرد و دریا

از کتاب های جذاب نویسنده بزرگ ارنست همینگوی می توان به کتاب پیرمرد و دریا اشاره کرد و با قلم نویسندگی خود رمان ساده و مناسبی خلق کرده است.کتاب پیرمرد و دریا از کتاب های مهم این نویسنده پرتوانا شناخته می شود.کتاب پیرمرد و دریا به نوعی عصاره هنر ارنست همینگوی است و در این کتاب از شکست و موفقیت اطلاعات جامع و کاملی در اختیار خواننده قرار می گیرد که با نگرش جدیدی موفقیت و شکست را درک می کند.

این کتاب به وسیله افراد زیادی ترجمه شده است اما با بررسی ترجمه های مختلف می توان نثر روان و مناسب این کتاب را تهیه کرد و از متن جذاب و ساده کتاب لذت برد.کتاب پیرمرد و دریا صفحات خیلی کمی دارد و تنها 100 صفحه است، خیلی ها اعتقاد دارند که این کتاب می توانست 1000 صفحه باشد اما ارنست همینگوی با نثر روان و ساده ای و فقط در 100 صفحه، این کتاب جذاب و خاص را خلق کرده و با قرار دادن مطالب متفاوت برنده جایزه نوبل را از آن خود کرد.

بیشتر مطالعه کنید:  معرفی کتاب بینوایان

 این کتاب اثری ساده است و بدون اضافه کردن تغییرات خاص در این کتاب اصل موضوع مطرح می گردد و خواننده با سادگی عمیق و خاصی مطالب را می خواند.داستان کتاب پیرمرد و دریا در ارتباط با پیرمردی به نام سانتیاگو می باشد، این فرد پیرمرد ساده ای است که از وضعیت مالی خوبی برخوردار نیست و در مدت زمان زیادی صید ماهی انجام نداده است.شاگرد سانتیاگو فردی به نام مانولین است، مانولین علاقه زیادی به کار کردن با سانتیاگو دارد اما خانواده مانولین اعتقاد دارند که سانتیاگو بدشانس است و اگر مانولین در کنار این فرد کار کند با مشکلات بیشتری مواجه می شود.مانولین علاقه زیادی به سانتیاگو دارد و در مدت زمانی که سانتیاگو از دریا صید ماهی انجام نداده است مانولین در کنار پیرمرد قرار می گیرد و با سانتیاگو گفت و گو می کند تا پیرمرد احساس آرامش کرده و متن جذاب می شود.

معرفی کتاب پیرمرد و دریا

پیرمرد از نگاه عمیقی برخوردار است که حتی در مواقعی که صیدی انجام نمی دهد این احساس زیبا و خاصی وجود دارد، سانتیاگو رابطه عمیق و خاصی با پسرک برقرار می کند که با به عنوان قهرمان اصلی داستان با نوجوان ارتباط دارد.چیزی پیرمرد را درگیر نمی کند و این فرد با تسلط زیادی به موفقیت و دوری از شکست توجه دارد تا اتفاقات شکل گرفته حسرت را در فرد ایجاد نکند بلکه تا لحظه آخر سانتیاگو با مشکلات می جنگد و تلاش خود را ادامه می دهد.

آشنایی با نویسنده بزرگ ارنست همینگوی

ارنست همینگوی برنده جایزه نوبل می باشد و جایزه نوبل ادبیات در سال 1954 به همینگوی تعلق گرفت، کتاب پیرمرد و دریا در سبک معاصر نویسندگی تغییرات زیادی به وجود آورد.ارنست همینگوی علاقه زیادی به نویسندگی نشان می دهد و از دوران نوجوانی با اراده زیاد خود نویسندگی را آغاز کرد، همینگوی در زمینه نویسندگی از تجارب مختلفی به کار می برد و کتاب های جذاب و زیبایی نوشته است.ارنست همینگو قدرت بیان زیبایی را در شخصیت های داستانی کتاب خود به نمایش می گذارد.لقب ارنست همینگوی پدر ادبیات مدرن است.ارنست همینگوی سبک نویسندگی خاصی دارد و در کتاب های این نویسنده سادگی بی نظیر و خاصی مشاهده می شود.

بیشتر مطالعه کنید:  معرفی کتاب سمفونی مردگان

ویژگی های اصلی کتاب پیرمرد و دریا

نثر ارنست همینگوی ساده و بی آلایش است و خواننده با علاقه زیادی ترجیح می دهد تمام متن را مطالعه کند و از مطالب جذاب و هیجان انگیز موجود در کتاب اطلاع یابد.در این کتاب سبک نوشتن با زیبایی خاصی بیان می شود و زلال ترین زبان برای مطالب ارائه شده در کتاب به کار می رود تا خواننده با متن اصلی همراه شود و از کلماتی که برای خواننده معنی سخت تری دارد استفاده نمی کند.پیرمرد و دریا نمونه ای از پیرمرد با شخصیت واقعی است و اطلاعات راست و درستی در اختیار خواننده قرار می گیرد.

معرفی کتاب پیرمرد و دریا

در این کتاب تلاش پیرمرد متفاوتی نشان داده می شود که شکست ناپذیر است و تا لحظه آخر تلاش می کند شکست ناپذیری را ادامه دهد، پیرمرد باور دارد که انسان شکست نمی خورد و تا لحظه آخر تلاش خواهد کرد.در این کتاب ماهی نماد هدف پیرمرد است که به نوعی جزئی از سانتیاگو محسوب می شود که با فرد در جدال شدیدی است و در این زمینه پیرمرد تلاش دارد صید را به راحتی انجام دهد اما با مشکلات زیادی مواجه می شود و زمان زیادی طول می کشد تا ماهی مورد نظر صید گردد.از ویژگی های این رمان می تواند به ارائه مفاهیم ارزشمند آن اشاره کرد، این کتاب تلاش و ثابت قدم بودن را به شکل زیبایی به خواننده آموزش می دهد تا فرد بتواند در مسیر هدف با انگیزه بیشتری ادامه داده و استقامت و امیدواری زیادی داشته باشد.

نشان دادن امیدواری با شکلی خارق العاده و زیبا به فرد خواننده انتقال داده می شود و خواننده با دنیای واقعی یک پیرمرد مواجه می گردد، ذهنیت اصلی داستان پیرمرد و دریا از شخصیت خاصی دریافت نشده بلکه همینگوی با خلق این اثر متفاوت سبک نویسندگی خاص خود را نشان می دهد و زندگی پیرمرد را واقعی بیان می کند.

در کتاب پیرمرد و دریا ویژگی خاص دیگری وجود دارد که متفاوت از بیشتر داستان ها و رمان های حاضر می باشد، در بیشتر داستان ها پایان اصلی داستان از اتفاقات خوشی برخوردار است و شخصیت های داستان زندگی خاص و متفاوتی در انتهای داستان دارند که پر از اتفاقات خوب است، اما در این کتاب ارنست همینگوی تغییرات خاصی ایجاد کرده و با واقع گرایی تلاش دارد به خواننده حس واقع بینانه ای را انتقال دهد و نویسنده سادگی موجود در کتاب را به راحتی احساس می کند.

بیشتر مطالعه کنید:  نقد و بررسی کتاب چشمهایش

در این کتاب به آرمان گرایی توجه نمی شود و در داستان نکات پنهانی و مطالب غیرواضحی وجود ندارد بلکه اطلاعات با زبانی شیوا و آسان به نویسنده منتقل می گردد.زیبایی کتاب تمامی افراد را به خود جذب می کند و افراد با خواندن این کتاب فهم ساده و زیبای آن را درک کرده و با کتاب ارتباط بهتری برقرار می کنند، زیرا در این کتاب از نمادگرایی خبری نیست و اطلاعات مورد نظر به راحتی و از طریق پیرمرد و نوجوانی به نام مانولین انتقال می یابد.

معرفی کتاب پیرمرد و دریا

جملاتی از کتاب پیرمرد و دریا

پیرمرد لاغر و خشکیده بود و پشت گردنش شیارهای ژرف داشت. لکه‌های قهوه‌ای‌رنگ سرطان خوش‌خیم پوست که از بازتاب آفتاب بر دریای گرمسیر پدید می‌آید روی گونه‌هایش بود. لکه‌ها هر دو سوی چهره‌اش را تا پایین پوشانده‌بود و از کشیدن ریسمان ماهیهای سنگین بر کف دستهایش خطهای ژرف افتاده‌بود. اما هیچ کدام از این خطها تازه نبود. مانند شیارهای بیابان بی‌ماهی کهن بود. (کتاب پیرمرد و دریا – صفحه ۹۸)

پیرمرد با خود می‌گفت که من ریسمان را میزان می‌کنم، چیزی که هست بخت یاری نمی‌کند. اما کسی چه می‌داند؟ شاید زد و امروز یاری کرد. هر روز روز تازه‌ای است. بهتر آن است که بخت یاری کند، ولی تو کارت را میزان کن. آن‌وقت اگر بخت یاری کرد آماده‌ای. (کتاب پیرمرد و دریا – صفحه ۱۲۲)

آدم را برای شکست نساخته‌اند. آدم ممکنه از بین بره، ولی شکست نمی‌خوره. (کتاب پیرمرد و دریا – صفحه ۱۹۵)

پس از آنکه بند کارد را روی دسته پارو وارسی کرد گفت: «کاشکی یک تکه سنگ داشتم کارده رو تیز می‌کردم. باید یک سنگ با خودم می‌آوردم.» با خود گفت که باید خیلی چیزها با خودت می‌آوردی. ولی نیاوردی، پیرمرد. حالا وقتش نیست که ببینی چه نداری. ببین با آنچه داری چکار می‌توانی بکنی. (کتاب پیرمرد و دریا – صفحه ۲۰۲)

مشخصات کتاب پیرمرد و دریا

عنوان: پیرمرد و دریا
نویسنده: ارنست همینگ‌وی
ترجمه: نجف دریابندری
انتشارات: خوارزمی
تعداد صفحات: ۲۲۴
قیمت چاپ جدید – سال ۱۳۹۹: ۳۵۰۰۰ تومان

5/5 - (1 امتیاز)
تبلیغات

یک دیدگاه

  • Mary
    Mary
    پاسخ

    کتاب بی نظیریه.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>