اطلاعاتی که لازم است در مورد سوئیچ و روتر به عنوان مهم ترین تجهیزات شبکه بدانید!

آیا می دانید تجهیزات شبکه چیست و از چه اجزایی تشکیل شده است؟

آیا با تمامی تجهیزات شبکه آشنایی دارید؟ و وظیفه و نحوه کارکرد هر کدام از آن ها را می دانید؟

آیا شرکت مفتاح رایانه افزار که یکی از معتبرترین مراکز فروش و نصب تجهیزات شبکه است را می شناسید؟

شرکت مفتاح رایانه افزار بیش از دو دهه است که در زمینه فناوری اطلاعات و تامین تجهیزات شبکه مورد نیاز سازمان ها و ارگان های دولتی و خصوصی در سطح کشور فعالیت دارد، این شرکت با ارائه خدمات خود در زمینه فروش تجهیزات شبکه و هم چنین نصب و راه اندازی آن توانسته است موجب بهبود کسب وکار مشتریان خود در عرصه فناوری شود.

تجهیزات مختلفی برای راه اندازی شبکه های کامپیوتری مورد نیاز است که هر کدام از آن ها به به نوبه خود در شبکه مهم و تاثیر گذار عمل می کند که دو مورد از آن ها سوئیچ شبکه و روتر است.

مفتاح رایانه افزار در این مقاله قصد دارد اطلاعاتی در زمینه سوئیچ شبکه و روتر که در زمره مهم ترین تجهیزات شبکه قرار دارند در اختیارتان قرار دهد برای کسب اطلاعات در این زمینه با ما همراه باشید:

تجهیزات شبکه

برخلاف تصور برخی افراد که تجهیزات شبکه را تنها چند کیس و مانیتور و کابل می دانند، شبکه های کامپیوتری شامل ابزار و تجهیزات مختلفی می شود که هر کدام از آن ها به نوبه خود بعد از پیاده سازی نیاز به تعمیر و نگهداری توسط تکنسین متخصصی را دارند که از تجربه و دانش لازم در این زمینه برخوردار باشند.

در حالت کلی تجهیزات شبکه به دو دسته ذیل تقسیم بندی می شوند:

  • تجهیزات شبکه Active ، که منظور تجهیزاتی است که از طریق اتصال به جریان برق قابل استفاده هستند، مانند سوئیچ و روتر
  • تجهیزات شبکه Passive، که این دسته از تجهیزات برای استفاده به جریان برق نیاز ندارند. مانند انواع کابل ها، آچارها، تستر اتصال و…

در ادامه دو نمونه از مهم ترین تجهیزات شبکه اکتیو را مورد بررسی قرار می دهیم:

سوئیچ شبکه چیست و در شبکه چه کاربردی دارد؟

سوئیچ شبکه یکی از قطعات سخت افزادی شبکه به شمار می آید که به منظور ارسال و دریافت اطلاعات و داده ها در شبکه رایانه ای مورد استفاده قرار می گیرد، به عبارتیئدیگر سوئیچ را می توان نوعی پل ارتباطی میان رایانه مبدا و رایانه مقصد  به شمار آورد.

سوئیچ شبکه دارای چندین پورت است که از MAC آدرس برای انتقال داده ها در لایه دوم مدل OSI استفاده می کند، البته لازم است که بدانید برخی دیگر از سوئیچ های شبکه نیز وجود دارد که داده ها و اطلاعات را از طریق مسیریابی در لایه شبکه ارسال می کنند.

سوئیچ شبکه

کاربرد سوئیچ شبکه

همانگونه که پیشتر نیز گفتیم شبکه از تجهیزات متعدد فراوانی تشکیل شده است که تمامی این تجهیزات برای این که شبکه بتواند کارایی لازم را داشته باشد بایستی از طریق تپولوژی های مختلفی به هم متصل شوند.  که سوئیچ درر این میان به منظور تبادل صحیح اطلاعات کاربرد دارد، در حقیقت آدرس فیزیکی تمامی تجهیزات شبکه در سویئچ نگهداری می شود، و به عنوان نقطه اتصال و فصل مشترک تجهیزات شبکه مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع سوئیچ شبکه

سوئیچ های شبکه به دو دسته مدیریتی و غیر مدیریتی تقسیم می شوند که این دو از نظر پیکربندی و بهینه سازی اطلاعات با هم فرق دارند، سوئیچ های مدیریتی برای مشاغل خانگی وکوچک راه اندازی می شوند و سوئیچ های غیر مدیریتی به دلیل برخورداری از قابلیت های بیشتر، اطمینان و امنیت بالاتر، تعداد پورت های بیشتر (32 الی 128 پورت) و انعطاف پذیری برای شبکه های محلی مورداستفاده قرار می گیرند.

از مهم ترین عوامل موفقیت شرکت مفتاح رایانه افزار در اختیار داشتن نیروی انسانی متخصص و ارائه خدمات براساس دانش تکنولوزی روز دنیا است و از طریق نقاط قوت و منحصر به فرد خود در این زمینه توانسته است خدمات ارزنده ای را در سطح استانداردهای جهانی به مشتریان خود ارائه دهد.

روتر چیست و عملکرد آن چگونه است؟

روتر که اغلب آن را با نام مسیریاب نیز می شناسند به منظور اتصال چند دستگاه به اینترنت مورد استفاده قرار می گیرند البته با روتر می توان چند دستگاه به یکدیگر را بدون آن که به اینترنت نیاز باشد نیز متصل کرد که از این طریق کاربر می تواند داده های خود را در شبکه ارسال و یا اشتراک گذاری محتوایی انجام دهد.

با روتر همیشه اطمینان خواهید داشت که بسته های ارسالی و یا دریافتی مسیر خود را در شبکه گم نکرده و به طور قطع به مقصد می رسند.وظیفه روترها منتقل کردن بسته ی اطلاعات میان شبکه ها است که از این طریق میان گره ها ارتباط برقرار می کند، روتر ها برای یافتن مقصد در تحویل اطلاعات به آدرس IP که در بسته ارسالی قرار دارد مراجعه می کنند.

روتر

عملکرد روتر چگونه است؟

نحوه عملکرد روترها از سوئیچ ها پیچیده تر است، به گونه ای که می توان گفت هدف اولیه از طراحی روترها برای اتصال به شبکه های رایانه متعدد (LAN و WAN ) بود، روتر بعد از بررسی IP آدرس مقصد آن را در جدول مسیریابی مقایسه می کند و از این طریق بهترین مسیر را برای انتقال داده تعیین می کند.

در جدول مسیریابی ابتدا مسیر پیش فرض تعیین می شود  که اگر روتر نتواند مسیر بهتری را برای انتقال اطلاعات پیدا کند از مسیر پیش فرض استفاده می کند.در واقع فرق اساسی روتر با سوئیچ یافتن بهترین مسیر برای ارسال اطلاعات و داده ها به رایانه مقصد است.

حال ممکن است این سوال پیش بیاید که جدول مسیریابی در روتر چیست؟

جدول مسیریابی که روتر از آن استفاده می کند حاوی مسیرهایی برای انتقال اطلاعات از مبدا به مقصد است که البته در این میان هزینه نیز ممکن است در یافتن بهترین مسیر ممکن برای تبادل اطلاعات تاثیر گذار باشد.در جدول مسیریابی با کمک مجموعه ای از قوانین الگوریتمی بهترین مسیر برای انتقال از طریق IP آدرس محاسبه می شود.

5/5 - (2 امتیاز)
تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>