نحوه صحیح استفاده از ماسک به چگونه باید صورت بگیرد؟

امروز میخواهیم به نحوه استفاده صحیح از ماسک بپردازیم :

با توجه به این که ویروس کرونا هر روز در حال گسترش است اکثر کشورها تاکید ویژه بر استفاده صحیح از ماسک دارند. اکثر افراد جامعه در بیرون از منزل از ماسک استفاده می کنند اما نحوه صحیح استفاده از ماسک در برخی از آن ها اشتباه است و باید اصلاح شود. می توان گفت بیماری کووید 19 و آنفلوآنزا جزو بیماری هایی هستند که از طریق صحبت کردن،عطسه زدن،سرفه زدن باعث انتشار ذرات ویروسی در هوا میشود. بنابراین بسیار مهم است که استفاده صحیح از ماسک را یاد بگیریم .

پزشکان متخصص تاکید دارند که مردم برای عادت کردن به ماسک باید ابتدا نحوه صحیح استفاده از ماسک را بیاموزند که خود این موضوع نیاز به زمان بیشتری دارد . یه نکته قابل توجه در مورد استفاده صحیح ماسک این است که زمانی که ماسک زده می شود فرد احساس تنگی نفس و کمبود اکسیژن می کند که پزشکان می گویید این امر طبیعی است و هیچ گونه مشکلی ندارد .

بزرگ ترین اشتباه در مورد استفاده ماسک چیست؟

شاید بتوان گفت بزرگ ترین اشتباهی که مردم در مورد استفاده از ماسک می توانند انجام بدهند این باشد که هنگامی که فرد احساس تنگی نفس یا کمبود اکسیژن می کند ماسک خود را پایین بینی آورده و یا کاملا در زیر چانه خود قرار می دهد که فرد بتواند در هوای آزاد به راحتی نفس بکشد .

نحوه صحیح استفاده از ماسک

پزشکان متخصص تاکید دارند که زمانی شما از منزل خارج می شوید و ماسک را بر روی صورت خود قرار می دهید و برای اینکه به صورت صحیح از ماسک استفاده کرده باشید نباید به هیچ وجه به ماسک خود دست بزنید و آن را به زیر بینی یا چانه خود بکشید فقط برای اینکه بتوانید بهتر نفس بکشید .

 چه افرادی از جامعه نیاز به استفاده از ماسک به خصوص ماسک های تنفسی هستند؟

بر اساس اطلاعیه های که از سوی سازمان بهداشت جهانی منتشر شده است افرادی که سالم هستند و افرادی که علائم بیماری تنفسی در آن ها مشاهده نشده است الزامی در استفاده از ماسک های تنفسی نیست. از این رو فقط افراد که به بیماری مبتلا شده اند و افرادی که با این بیماران تنفسی در ارتباط می باشند مثل پرسنلی که در بیمارستان هستند و افرادی که در منزل از این بیماران مراقبت می کنند ملزم به یادگیری روش صحیح استفاده از ماسک و استفاده از ماسک هستند .

باید از ماسک به طور صحیح استفاده کنیم چون در غیر این صورت میتواند ریسک ابتلا به بیماری را افزایش دهد. به همین خاطر فرد به دلیل استفاده از ماسک و یک اطمینان خاطر از داشتن از محافظ در برابر بیماری به افراد درگیر به راحتی تماس برقرار می کند و غافل از اینکه ویروس در کمین او نیست همین موضوع باعث می شود فرد را آماده ابتلا به بیماری کند .

هدف اصلی استفاده صحیح و اصولی از ماسک به شرح زیر است :

جلوگیری از انتشار قطرات آلوده و ذرات تنفسی آلوده از افراد درگیر بیماری به افرادی که سالم هستند از این رو پوشیدن و نحوه صحیح استفاده از ماسک در افراد بیمار و افراد نزدیک بیمار از اهمیت بالایی برخودار است .

چند اشتباه شایع در مورد نحوه استفاده صحیح از ماسک که مردم نسبت به آن بی توجه عمل می کنند:

 • ماسک خود را به هیچ عنوان زیر بینی یا چانه خود قرار ندهید .
 • ماسک به نحوی استفاده نشود که از قسمت پایین چانه بیرون باشد .
 • از ماسک هایی که سایز آن ها برای صورت شما بزرگ است و کناره های ماسک از صورت شما فاصله دارد به هیچ عنوان استفاده نکنید .
 • ماسک خود را طوری روی صورت تنظیم کنید که فقط نوک بینی را نپوشاند بلکه کل بینی تحت پوشش ماسک قرار گیرد .
 • به هیچ وجه ماسک را نباید به زیر چانه آورد و روی گردن خود قرار داد .
 • نحوه صحیح استفاده از ماسک به این گونه است که ماسک باید کل صورت اعم از زیر چانه تا بالای بینی که زیر چشم ها را نیز شامل میشود را بگیرد . همچنین ماسک را به نحوی روی صورت خود قرار دهید که لبه های کناری آن با صورت شما فاصله ای را نداشته باشد و تا حد امکان به خوبی روی پوست صورت شما قرار گرفته باشد .

نحوه صحیح استفاده از ماسک

بعد از اینکه نحوه صحیح استفاده از ماسک را یاد گرفتیم برای ایمنی بیشتر به چند توصیه مهم نیز توجه کنیم:

 • هنگام استفاده از ماسک حتما قبل و بعد از پوشیدن ماسک دست های خود را با آب و صابون یا حداقل با مایع های ضد عفونی کنند تمیز کنید .
 • زمانی که از ماسک استفاده می کنید چه در حال پوشیدن و چه در حال درآوردن ماسک به هیچ عنوان به پوشش پارچه ای ماسک دست نزنید و با استفاده از بند های ماسک آن را به روی صورت خود قرار داده و یا به همین صورت آن را بردارید .
 • بهتر است که ماسک را زمانی که در داخل خانه هستید بر روی صورت خود و یا از روی صورت خود خارج کنید چون محیط بیرون آسانسورها و یا راه پله ها جزو مناطق آلوده باشند و ریسک ابتلا به بیماری را افزایش دهند .
 • چنان چه از ماسک های پارچه ای استفاده می کنید حتما ماسک خود را هر روز بشورید و در محل مناسب جهت خشک شدن قرار دهید .
 • اگر هنوز از طریقه صحیح استفاده از ماسک اطمینان کامل ندارید حتما زمانی که بیرون از خانه هستید فاصله اجتماعی را رعایت کنید و از حضور در تجمعات و جاهای شلوغ خود داری کنید.
 • ماسک ها در برابر بیماری از ما محافظت محدودی انجام می دهند از این رو حتما باید فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنیم و همچنین به  طور مکرر دست های خود را بشوییم .
 • این نکته را فراموش نکیند که هر چقدر ما به صورت مکرر و صحیح از ماسک استفاده کنیم، نمیتوانیم تاییرات دیگر افراد جامعه را بر روی شیوع ویروس کرونا نادیده بگیریم به همین علت بهتر است که تمام نکات بهداشتی و توصیه هایی که اکثر پزشکان در استفاده صحیح ماسک و فاصله گذاری اجتماعی را دارند در نظر بگیریم .
5/5 - (2 امتیاز)
تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>