بدون شک خوشتیپی اصولی دارد که یکی از آن‎ها نحوه ست کردن لباس به شکل صحیح است. خیلی از اوقات با خودمان فکر می‎کنیم بهتر است با این پیراهن سبز چه شلواری بپوشیم یا این دامن آبی به چه بلوزی می‎آید. در واقع ست کردن لباس قوانین مشخصی دارد که همه چیز به این بر می‎گردد که چطور رنگ‎ها بهتر در کنار یکدیگر قرار می‎گیرند.

البته همیشه پیروی از قوانین توصیه نمی‎شود ولی ابتدا باید آن‎ها را بشناسید. بنابراین با این خواندن این مقاله می‎توانیم با نحوه ست کردن لباس آشنا شوید.

نحوه صحیح ست کردن لباس

نحوه ست کردن لباس

با رنگ‎ها آشنا شوید

آشنایی با رنگ‎ها اولین مرحله در ست کردن لباس است. برای این کار می‎توانید از چرخه رنگ‎ها استفاده کنید. این چرخه اطلاعاتی در مورد ترکیب بهتر و مناسب رنگ‎ها در اخیتار شما می‎گذارد.

کنار قرار دادن رنگ‎های خاصی در کنار یکدیگر که از دید انسان بهتر است هماهنگی رنگ‎ها نام دارد. رنگ‎های اصلی عبارتند از قرمز، آبی و زرد و ترکیب آن‎ها با یکدیگر رنگ‎های ثانویه را به وجود می‎آورد. ترکیب این رنگ‎های ثانویه و اصلی باعث ایجاد رنگ‎های ترکیبی یا مرتبه سوم می‎شود.

نحوه صحیح ست کردن لباس

اگر چرخه رنگ را بررسی کنیم با اصطلاح رنگ‎های گرم و سرد آشنا می‎شویم که انواع گرم عبارتند از طیف قرمز، نارنجی و زرد و رنگ‎های سرد در طیف آبی، سبز و بنفش قرار می‎گیرند. اگر به دنبال خوشتیپی و تبدیل شدن به ستاره مهمانی هستید ترکیب رنگ‎های گرم با سرد یک هارمونی خوب رنگ به وجود می‎آورد.

از طرفی رنگ‎های مانند مشکی، خاکستری و سفید را خنثی می‎گویند که در ست کردن لباس بسیار مفید هستند.

حواستان به رنگ‎های مکمل باشد و از آن‎ها دوری کنید

رنگ‎هایی که در چرخه رنگ در مقابل یکدیگر قرار می‎گیرند مانند بنفش و زرد مکمل یکدیگر هستند و پوشیدن لباسی به رنگ‎ آن‎ها جلوه خوبی ندارد. البته اگر به دنبال جسارت هستید و اعتماد به نفس بالایی دارید می‎توانید قانون شکنی کنید. در این مسیر سعی کنید یک رنگ مکمل را با رنگ ملایم‎تر متضاد آن ست کنید. مثلا یک پیراهن زنانه آبی با شال و کفش طلایی ملایم بپوشید.

ست کردن لباس مردانه

رنگ‎های مشابه را در کنار یکدیگر قرار دهید

در بررسی چرخه رنگ متوجه می‎شوید رنگ‎های مشابه در کنار یکدیگر هستند مثلا سبز و زرد. نزدیکی آن‎ها به یکدیگر جذابیت خاصی به لباس شما می‎دهد.

مثلا اگر یک پیراهن دخترانه قرمز روشن دارید، یک گردنبند طلایی و کفش صورتی شما را به ستاره جمع تبدیل می‎کند.

البته در ست کردن و استفاده از رنگ‎های مشابه تعداد رنگ‎ها را محدود نگه دارید و بهتر است تعداد آن‎ها از سه عدد بیشتر نشود.

نحوه صحیح ست کردن لباس

رنگ‎های اصلی را در اولویت قرار دهید

همین ابتدا بگوییم نحوه ست کردن لباس تنها با رنگ‎های اصلی سخت است چون به سختی در کنار یکدیگر قرار می‎گیرند ولی اگر بتوانید به یک ترکیب مناسب برسید جذابیت پوشش شما بیشتر می‎شود. اگر قصد دارید یک رنگ بپوشید بهتر است از رنگ‎های تیره یا روشن‎تر رنگ انتخابی خود استفاده کنید.

در ست کردن لباس مردانه مثلا تی‎شرت سفید با یک شلوار جین آبی ملایم ترکیب جذاب است. در کنار این رنگ‎های اصلی می‎توانید رنگ‎های خنثی را قرار دهید، مثلا خانم‎ها میتوانند کفش پاشنه بلند قرمز خود را با یک شلوار جین آبی و یک ژاکت مشکی ست کنند.

ترکیب بعضی از رنگ‎ها را فراموش کنید

مانند هر چیز دیگری در زندگی بعضی از رنگ‎ها ممکن است با یکدیگر ترکیب نشوند. رنگ خنثی مشکی تقریبا با هر رنگی ترکیب می‎شود ولی استفاده از آن به همراه دو رنگ دیگر جالب نیست.

این دو رنگ عبارتند از سرمه‎ای و قهوه‎ای، مگر این که واقعا نسبت به ست بودن لباس خود مطمئن شوید.

در ست کردن لباس مردانه از طرفی ترکیب رنگ‎های سفید و کرم نیز جالب نیست ولی کرم در کنار قهوه‎ای جذابیت خاصی دارد. رنگ‎های قهوه‎ای و خاکستری نیز زوج خوبی نیستند و بهتر است با یکدیگر زندگی نکنند.

برای ست لباس بیرون، رنگ‎های خنثی مناسب است

این یک نصیحت مهم برای ایجاد یک ست مناسب در لباس‌های بیرون از خانه است. استفاده از رنگ‌های خنثی می‌تواند باعث شود رنگ انتخابی‌تان جلوه‌ی بهتری داشته باشد و ترکیب بهتری ایجاد کند.

اگر زیاد بیرون می‎روید حتما این قانون را رعایت کنید چون رنگ‎های خنثی به رنگ انتخابی شما جلوه بهتری می‎دهند و یک ترکیب جذاب شکل می‎گیرد.

به عنوان مثال می‎توانید با خیال راحت و اطمینان از خوشتیپی یک بلوز سفید را با شلوار خاکستری و ژاکت آبی بپوشید.

نماد صلح، رنگ سفید ترکیب خوبی با اکثر رنگ‎ها دارد و می‎توانید در ست کردن لباس بیرون خود از آن استفاده کنید. تا زمانی بلوز یا پیراهن با رنگ خنثی ندارید به فکر شلوارهای رنگی مانند قرمز نیافتید.

انتخاب آن‎ها توجه را به سمت خودشان جلب می‎کند و ست لباس شما دیده نمی‎شود. بهتر است با یک شلوار قرمز مثلا ژاکت خاکستری بپوشید.

از درجات گوناگون رنگ‎ها استفاده کنید

شدت و درجات هر رنگ با دیگری فرق دارد. یک رنگ ممکن است تیره یا روشن باشد و بهتر است برای درک بهتر نحوه ست کردن لباس به این نکته توجه کنید و در پوشش ظاهری خود از درجات گوناگون رنگ استفاده کنید. به روشن یا تیره بودن انتخاب‎های خود دقت کنید و ترکیب یکی از آن‎ها با دیگری معمولا خوب جواب می‎دهد.

مثلا اگر قصد دارید به یک مهمانی با کلاس بروید یک کراوات طلایی تیره با پیراهن آبی روشن و شلوار خاکستری توجه همه را به شما جلب می‎کند. گرفتن عکس سیاه و سفید از رنگ‎های انتخابی‎تان به شما کمک می‎کند شدت درجه رنگ‎های انتخابی خود را بررسی کنید.

نحوه صحیح ست کردن لباس

تا می‎توانید تمرین کنید

درست حدس زدید، خوشتیپی نیز تمرین کردن می‎خواهد! شما باید رنگ‎های گوناگون را در ترکیب با یکدیگر قرار دهید تا بعد از گذشت زمان و با تجربه متوجه شوید چه ترکیبی مطابق با سلیقه شما نیست.

در پایان فراموش نکنید این شما هستید که تصمیم می‎گیرید چه چیزی به شما می‎آید و چه چیزی پوشیدن آن نامناسب و بدون جذابیت است. تا زمانی که برای دل خودتان و طبق سلیقه خودتان ست می‎زنید، نظر دیگران نباید اهمیتی داشته باشد.

اما فراموش نکنید نحوه ست کردن لباس و پوشش ظاهری ما در نشان دادن شخصیت باطنی ما می‎تواند نقش داشته باشد. پس برای خوشتیپ بودن می‎توانید از همین نکات بالا استفاده کنید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>