10 راهکار طلایی برای اینکه سخنرانی جذابی داشته باشید

شاید برای شما هم پیش آمده که در موقعیتی قرار گرفتید که باید در حضور یک جمع سخنرانی کنید. واژه‌ی «سخنرانی در جمع» به همراه خودش استرس و نگرانی می‌آورد. خصوصا اگر فردی باشیم که زیاد اهل صحبت کردن و معاشرت با دیگران نیستیم. در این صورت سخنرانی برای ما بسیار دشوار شده و ممکن است عملکرد بدی از خودمان نشان دهیم. اینجاست که راهکارها به کمک شما می‌آیند. اگر می‌خواهید یک سخنرانی عالی و جذاب داشته باشید و نمی‌دانید چطور این کار را کنید، نگران نباشید. ما در این مقاله راهکارهایی برای شما گردآوری کرده‌ایم که به شما کمک می‌کنند تا به بهترین شکل این کار را انجام دهید.

  1. شروع خوبی داشته باشید

شما باید بتوانید در همان ابتدای صحبت خود، توجه شنوندگان را به خودتان جلب کنید. بنابراین سخنرانی خود را به شکلی عالی شروع کنید. مثلا با یک سوال یا نقل قولی از یک فرد بزرگ شروع کنید، یک داستان تعریف کنید یا خاطره‌ای شخصی را بازگو کنید. حواستان باشد این اشتباه رایج که بدون مقدمه وارد اصل مطلب شوید را مرتکب نشوید.

سخنرانی جذاب

  1. سخنرانی خود را سازماندهی کنید

سعی کنید از قبل متن سخنرانی خود را بنویسید و بخش‌های مختلف آن را  روی کاغذ تعیین کنید. سخنرانی شما باید یک شروع، بدنه و پایان داشته باشد. از مثال‌ها و تصاویر برای جذابیت سخنرانی و خسته نشدن شنوندگان خود استفاده کنید. اگر سخنرانی شما 2 نکته دارد، از ۳ مثال یا تصویر برای درک بیشتر نکات استفاده کنید. متن سخنرانی را آنقدر تمرین کنید تا تقریبا حفظ شوید. نگاه کردن مداوم به متن و خواندن از روی آن باعث می‌شود که حس ناخوشایندی نسبت به شما در مخاطبین به وجود آید.

  1. برای سخنرانی خوب با شنوندگان ارتباط برقرار کنید

لازم است به این فکر کنید که چرا شنوندگان باید به آنچه شما می‌گویید گوش بدهند. علاوه بر محتوای صحبت شما، باید با شنوندگان خود به طوری ارتباط برقرار کنید که مطمئن شوید حواسشان به شماست. مثلا هنگام صحبت کردن، به چشم‌هایشان مستقیما نگاه کنید و سعی کنید به همه‌ی شنوندگان دید داشته باشید. گویی دارید مسئله یا مبحثی را برای دوست صمیمی خود توضیح می‌دهید. یا داستانی شخصی تعریف کنید که چیزی را درباره‌ی شما فاش کند. و گاهی شوخی کنید تا لبخند به لب شنوندگان بیاورید.

سخنرانی جذاب

  1. یادتان باشد که «محتوا» پادشاه است

پس از برقراری ارتباط با مخاطبین، محتوای خوب، مهم‌ترین بخش ارائه‌ی شماست. از جملات کوتاه استفاده کنید و یادتان باشد از کلماتی استفاده نکنید که برای مخاطب، گنگ و نامفهوم باشد. بر خلاف نوشتن، شما باید به زبان ساده و راحت با مخاطبین خود صحبت کنید تا حس صمیمیت در آن‌ها به وجود آورید.

  1. شنوندگان را درگیر کنید

بر خلاف اغلب سخنرانی‌ها که یک صحبت طولانی، یک طرفه و خسته کننده است، سعی کنید به نوعی مخاطبین خود را در صحبت‌های خود شرکت دهید. مردم تمایل دارند که نظر بدهند و همکاری کنند. بنابراین با طرح یک سوال و یا درخواست نظرات آن‌ها، می‌توانید فضای سخنرانی را از حالت سکون درآورید و به فضایی پویا و متحرک تبدیل کنید. این کار باعث می‌شود که سخنرانی جذاب‌تری داشته باشید و مردم هم از این مشارکت لذت ببرند.

  1. تمرین کنید

آینه بهترین دوست شما در این موقعیت است! می‌توانید قبل از سخنرانی جلوی آینه تمرین کنید و یا از خانواده و دوستان خود بخواهید تا نقش مخاطبین شما را بازی کنند، جلوی شما بنشینند و شما برای آن‌ها سخنرانی کنید. این کار علاوه بر کاهش استرس و ایجاد آمادگی بیشتر، باعث می‌شود که نقاط ضعف و اشکالات محتوا یا طرز بیان خود را بشناسید و بتوانید زودتر آن‌ها را رفع کنید.

سخنرانی جذاب

  1. نفس عمیق بکشید

شاید قبل از جلسه‌ی سخنرانی، بارها تمرین کرده‌اید و با اطمینان وارد جلسه شدید اما وقتی پشت میکروفن قرار می‌گیرید، متوجه شوید که از شدت استرس دستانتان می‌لرزد. نگران نباشید. آرامش خود را حفظ کنید و چندین بار نفس عمیق بکشید. با این کار، اکسیژن کافی به بدنتان می‌رسد و باعث آرامش بدن شما خواهد شد.

  1. جلسه را در دست بگیرید

اگر امکانش را دارید،‌ کمی زودتر به محل سخنرانی بروید. خصوصا اگر اولین بار است که می‌خواهید در مکانی سخنرانی کنید، بهتر است زودتر بروید تا با فضا و جایگاه خود روی سن به خوبی آشنا شوید. درست مثل وقتی که میهمان به خانه‌ی شما می‌آید،‌ اینجا هم شما میزبان هستید و فضا در اختیار شماست. قبل از شروع سخنرانی، چند لحظه‌ای مکث کنید تا توجه همه به سمت شما جلب شود و بعد با اعتماد به نفس بالا سخنان خود را آغاز کنید.

  1. به ظاهر خود برسید

همان طور که می‌دانید، مردم در ابتدا از روی ظاهرتان شما را قضاوت می‌کنند. لباس لکه‌دار، چروک و اتونکشیده، و موهایی شانه نشده،‌همه‌ی این‌ها روی قضاوت اولیه‌ی شنوندگان از شما تاثیر مستقیم دارند. و برعکس اگر ظاهری تمیز، شیک و مرتب داشته باشید، مردم در نگاه اول از شما خوششان می‌آید و دوست دارند به صحبت‌هایتان گوش بدهند. پس بسته به میزان رسمی بودن مکانی که در آن سخنرانی می‌کنید، لباس مرتب و تمیزی انتخاب کنید. سعی کنید سادگی را در ظاهر خود حفظ کنید و از اکسسوری‌های پر زرق و برق و فانتزی استفاده نکنید.

سخنرانی

  1. پایانی قدرتمند داشته باشید

پس از اتمام بدنه‌ی اصلی سخنرانی تان، باید به شنوندگان خود نشان دهید که به پایان جلسه رسیده‌اند. برای این کار می‌توانید از کلماتی مثل «در نهایت»،‌ «در نتیجه»، یا «بالاخره» در کلام خود استفاده کنید تا متوجه بشوند که سخنرانی دارد به اتمام می‌رسد. روش دیگر پایان دادن به سخنرانی این است که صحبت‌های پایانی خود را با سرعت و لحنی آرام‌تر بیان کنید. صحبت‌های پایانی یک سخنرانی عموما خلاصه‌ای از نکات مهم گفته شده و نتیجه‌گیری از آن است. برای اینکه نتیجه‌گیری خوبی داشته باشید، فکر کنید به این‌که مخاطب شما پس از اتمام سخنرانی باید به چه چیزی برسد؟

می‌توانید برای پایان دادن به سخنرانی خود از یک داستان یا نقل قول، همانند شروع سخنرانی، استفاده کنید. به طور خلاصه سعی کنید همانطور که شروع خوبی داشتید،‌ پایان خوبی هم داشته باشید و مخاطبین این‌گونه فکر نکنند که شما سخنان خود را نصفه و نیمه رها کرده‌اید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>