تبلیغات

کاریزما چیست و شخصیت کاریزماتیک چه خصوصیاتی دارد؟

حتما شما هم نام افراد کاریزماتیک به گوشتان خورده است و می‌دانید که آن‌ها افراد خاصی هستند. انگار بدون اینکه هیچ کاری انجام بدهند می‌توانند توجه افراد دیگر را به خودشان جلب کنند. مردم مجذوب توانایی آنان می‌شوند و از شخصیت برجسته‌ی آنان انرژی می‌گیرند. به عبارت ساده‌تر، آن‌ها جذاب هستند. چرا؟ چون کاریزما باعث می‌شود که شما دوست‌داشتنی باشید.

خوشبخانه کاریزما چیزی نیست که الزاما از بدو تولد در درون شما وجود داشته باشد. مثل بسیاری از مهارت‌ها، کاریزما هم چیزی است که می‌توانید با تمرین روزانه به آن دست یابید. برای این کار ما در این مقاله، راه هایی ساده و عملی را پیشنهاد می‌کنیم تا با انجام آن‌ها، به فردی کاریزماتیک و جذاب تبدیل شوید و بدانید که چگونه جذاب باشیم .

روش هایی برای داشتن شخصیت کاریزماتیک و اینکه چگونه جذاب باشیم ؟

1.برای کاریزما بودن ارتباط چشمی برقرار کنید

برای اینکه بدانیم چگونه جذاب باشیم ، باید به این موضوع واقف باشیم که ارتباط چشمی باعث نشان دهنده‌ی تمایل شما به صحبت کردن با طرف مقابلتان است. به محض اینکه وارد اتاقی شدید، به چشم‌های افراد نگاه کنید و تا زمانی که دارید با آن‌ها صحبت می‌کنید، ارتباط چشمی خود را حفظ کنید. اگر در برقراری ارتباط چشمی مشکل دارید،‌ابتدا آن را با فردی که با او راحت هستید تمرین کنید. سپس کم کم این کار را با افرادی که نمی‌شناسید امتحان کنید.

کاریزماتیک

  1. زبان بدنتان را به کار بگیرید تا کاریزماتیک باشید.

هنگام صحبت کردن با دیگران، به سمت آنان خم شوید تا نشان دهید که توجه شما کاملا معطوف به آن‌هاست. زیاد لبخند بزنید. البته وقتی موضوع صحبت شما چیز غم‌انگیزی مثل بیماری یا مرگ است نباید لبخند بزنید. از دست‌هایتان برای اشارات و حرکات هنگام سخن گفتن استفاده کنید. برای تمرین بیشتر می‌توانید ابتدا این کار را جلوی آینه انجام دهید. هنگام ایستادن، صاف بایستید و شانه‌هایتان را به عقب ببرید. راحت باشید و بدن خود را جمع نکنید.

  1. برای کاریزما بودن اعتماد به نفس داشته باشید

روی ویژگی‌هایی از خودتان که دوستشان دارید تمرکز کنید تا کاریزما داشته باشید. اگر خودتان را دوست داشته باشید، دیگران راحت‌تر می‌توانند شما را دوست داشته باشند. لیستی از ویژگی‌های مثبت خود، توانایی‌ها، مهارت‌ها و دستاوردهای خود تهیه کنید. می‌توانید از دوستان و نزدیکان خود بپرسید که چه ویژگی‌هایی از شما را دوست دارند. با انجام این کار می‌توانید به شناخت بهتری از خودتان برسید و به اعتماد به نفس بالاتری دست یابید.

  1. نگرش مثبتی داشته باشید

یکی از خصوصیات اشخاص کاریزماتیک مثبت بودن است.مثبت بودن باعث می‌شود که مردم به سمت شما بیایند و دوست داشته باشند که با شما وقت بگذرانند. اطراف خود را با افراد مثبت پر کنید تا بتوانید نگرش مثبت خود را حفظ کنید. هرروز خندیدن باعث می‌شود که احساس بهتری داشته باشید. اگر در شروع یک چالشی، افکار منفی مثل «من شکست خواهم خورد» به سراغتان آمد، آن را تبدیل به افکار مثبت کنید و با خودتان بگویید «این فرصتی برای رشد و پیشرفت من است». و یادتان باشد که همیشه شکرگزار باشید و هرروز به چیزهایی که بابت آن‌ها شکرگزار هستید فکر کنید.

کاریزماتیک

  1. وقتی با دیگران گفت و گو می‌کنید تلفن همراه خود را خاموش کنید

وقتی وسط صحبت‌های دیگران با گوشی همراه خود کار می‌کنید، باعث می‌شود که آن‌ها فکر کنند برای شما اهمیتی ندارند. گوشی همراه خود را روی حالت بیصدا قرار دهید و آن را در جیب یا کیف خود قرار دهید. علاوه بر این، با ساعت هوشمند یا وسیله‌ی دیگری هم کار نکنید. تمام توجه و حواس خود را به افراد دوروبر خود معطوف کنید. چنانچه نیاز به چک کردن گوشی خود داشتید،‌ می‌توانید هنگام رفتن به سرویس بهداشتی یا زمانی که کسی در اطرافتان نیست این کار را کنید.

  1. از دیگران تعریف کنید تا به شخصیت کاریزماتیک شما پی ببرند.

وقتی به دیگران می‌گویید که چه چیزی را در آن‌ها دوست دارید، باعث می‌شوید که آن‌ها حس خوبی نسبت به خودشان داشته باشند. سعی کنید از جملات خاصی برای تعریف کردن از آن‌ها استفاده کنید تا بتوانید تاثیر بیشتری روی آن‌ها بگذارید. به عنوان مثال به جای اینکه بگویید «ارائه‌ی خوبی بود»، بگویید «امروز موقع ارائه‌ی کارت خیلی خوب سخنرانی کردی»

تعریف کردن از ظاهر دیگران، هم به خودشان حس خوبی می‌دهد و هم باعث می‌شود که شما را دوست داشته باشند. اگرچه این گفته برای هر موقعیتی، خصوصا در محیط کاری، مناسب نیست.

  1. نام افراد را به یاد داشته باشید

وقتی با دیگران ملاقات می‌کنید، نامشان را تکرار کنید تا برای ملاقات‌های بعدی در یادتان بماند. وقتی به آن‌ها نشان می‌دهید که نامشان در یادتان مانده است، حس خاص بودن به آن‌ها دست می‌دهد و نشان می‌دهد که شما دوست دارید آن‌ها را بشناسید. برای اینکه نام افراد در ذهنتان بماند بهترین کار این است که در میان صحبت‌هایتان چندین بار نام او را تکرار کنید.

چگونه جذاب باشیم

  1. با دیگران همدردی کنید

وقتی با افرادی که از نظر روحی در شرایط نامطلوبی قرار دارند معاشرت می‌کنید، سعی کنید اتفاقات را از زاویه دید آن‌ها بنگرید. خودتان را جای آن‌ها بگذارید تا حالشان را درک کنید. از آن‌ها بپرسید که چه احساسی دارند، سپس به خوبی به حرف‌هایشان گوش دهید. افراد را به خاطر اینکه واکنشی متفاوت از شما به وقایع داده‌اند قضاوت نکنید. هر کس تجربیات متفاوتی دارد. با آن‌ها درباره‌ی لحظاتی که خودتان حسی که دارند را تجربه کرده بودید، صحبت کنید.

  1. با دیگران معاشرت کنید

شاید برایتان سخت باشد که سر صحبت را با بقیه باز کنید اما افراد کاریزماتیک به خوبی می‌دانند که چطور این کار را انجام دهند. چندین موضوع برای صحبت کردن از قبل در ذهنتان داشته باشید تا بتوانید در اینجور مواقع از آن‌ها استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید درباره‌ی آب و هوا، شهری که در آن زندگی می‌کنید یا متولد شدید، تیم‌های ورزشی، آهنگ مورد علاقه‌تان، تعطیلات و… صحبت کنید.

خاطره تعریف کردن باعث می‌شود که مردم با شما همراه شوند و بهتر بتوانید ارتباط برقرار کنید. داستانی از گذشته‌ی خود تعریف کنید،‌ سعی کنید از زبان بدنتان هم استفاده کنید و این خاطره را به طرز هیجان‌انگیزی تعریف کنید تا برای دیگران جذاب باشد. برای کاریزماتیک بودن باید بتوانید خوب صحبت کنید تا دیگران به گوش دادن به صحبت‌های شما علاقمند شوند.

  1. از شوخ طبعی برای ارتباط برقرار کردن استفاده کنید

شوخ طبعی از خصوصیات مهم شخص کاریزماتیک است. می‌توانید جوک‌های بامزه تعریف کنید، یک داستان خنده‌دار بگویید، یا خودتان موضوعی جالب انتخاب کنید. این کار باعث می‌شود که افراد در کنار شما احساس راحتی کنند و از بودن در کنار شما لذت ببرند. البته یادتان باشد که وقتی دارید با دیگران شوخی می‌کنید، حد خودتان را بدانید و مراقب باشید که حرف نا به جایی نزنید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>