تبلیغات

جاهای دیدنی کرمانشاه

کرمانشاه شهر دلیران و یکی از مهمترین شهرهای ایران از نظر تاریخی، فرهنگی و جغرافیایی است.کرمانشاه به عنوان نهمین شهر پر جمعیت ایران شناخته میشود که از شمال به کوه فرخشاد و از شمال غربی به کوه طاق‌ بستان و از جنوب به سفیدکوه منتهی می‌شود.سازمان میراث فرهنگی ایران تخمین می‎زند در این استان زیبای کشورمان سه هزار اثر تاریخی وجود داشته است که 716 عدد از آن‎ها به ثبت آثار ملی و یکی نیز به ثبت جهانی رسیده است. جمعیت تقریبی کرمانشاه برابر با ۷۸۴۶۰۲ نفر می باشد.

فاصله شهر تاریخی کرمانشاه تا بغداد ۳۹۰ کیلومتر است و این شهر زیبا تا تهران پایتخت ۵۹۰ کیلومتر فاصله دارد. کرمانشاه دارای آب و هوایی معتدل کوهستانی می باشد. در سده چهارم میلادی شهر کرمانشاه به‌ عنوان دومین اقامتگاه پادشاهی ساسانیان مورد تایید قرار گرفت.کرمانشاه یکی از زیباترین شهرهای کردنشین ایران می باشد.

آن اثری که به ثبت جهانی رسیده است کتبیه بیستون است که از دوران داریوش کبیر به یادگار مانده است. در تمامی نقاط مختلف کرمانشاه آثار ارزشمندی دیده می‎شود و در ادامه جاهای دیدنی کرمانشاه را معرفی می‎کنیم.

دیدنی های کرمانشاه

دیدنی های کرمانشاه

طاق بستان

شاید از مشهورترین جاهای دیدنی کرمانشاه “طاق بستان” است. بنای به جا مانده از دوران ساسانی که سنگ‎ نگاره‎ها و سنگ نبشته‎های متعددی در خود دارد و در شمال غربی کرمانشاه خودنمایی می‎کند. ارزش فرهنگی، تاریخی و هنری این امکان بسیار زیاد است و از دو طاق بزرگ و کوچک و چند سنگ نبشته تشکیل شده است.

روی سنگ‎های دو طاق، صحنه‎های باشکوهی از دیدنی های کرمانشاه و مراسم تاج‎گذاری خسرو پرویز، اردشیر دوم، شاهپور دوم و سوم حک شده است تا فرهنگ غنی ایرانیان را به همگان ثابت کند.

علاوه بر این، طاق بستان را کوه و چشمه احاطه کرده است تا یک مکان گردشگری باشد.

بیستون

مجموعه تاریخی بیستون مانند یک نگین فرهنگی درخشان روی جواهری به اسم کرمانشاه خودنمایی می‎کند. محل آن 30 کیلومتری شمال شرق این شهر است و در پای کوهی به همین اسم قرار دارد. کوه بیستون برای مردم آن دوران مقدس بوده است و همچنین این امکان در سر راه‎های مهمی مانند جاده ابریشم قرار داشته است تا شاهان و فرمانروایان در طول تاریخ توجه زیادی به این ناحیه کنند که نتیجه آن ثبت یادگارهای بی همتا در دل و دامنه این کوه است.

جالب است بدانید خود این محوطه میزبان 28 اثر ثبت شده ملی است و در اطراف آن بیشتر از 150 اثر تاریخی شناسایی شده است. کتبیه بیستون در سال 1385 جزو فهرست جهانی یونسکو قرار گرفت و یادگار شاهان هخامنشی است.

جاهای دیدنی کرمانشاه

تکیه معاون الملک

تقریبا 114 سال پیش فردی به اسم حسین حان معین الرعایا این تکیه را احداث کرد و با گذشت زمان به تلاش حسن خان معین الملک کامل شد. تکیه معاون الملک سه قسمت اصلی یعنی حسینیه، عباسیه و زینبیه دارد و برای کاشی‎کاری‎های متفاوت آن نمونه‎ای در دنیا دیده نمی‎شود. زیبایی خاص این محیط به واسطه استفاده از رنگ‎های طبیعی در این کاشی‎ها بی‎همتا است.

مردم فرهیخته کرمانشاه عزاداری‎های خود را در این مکان برگزار می‎کنند. قسمت زینبیه میزبان بانوان است و دو درب دارد. دو بخش دیگر مخصوص عزاداری مردان است و امروزه در بخش حسینیه موزه‎های پوشاک و مردم‎شناسی قرار گرفته‎اند.

گوردخمه اسحاق وند

گوردخمه‌های اسحاق وند از سه گوردخمه با اندازه‎های متفاوت تشکیل شده‎اند. محل آن‎ها در 25 کیلومتری جنوب غربی شهرستان هرسین و در شمال شرقی روستای ده‎نو است. انتخاب نام اسحاق وند برای این مکان به علت روستایی در مجاورت آن به همین اسم بوده است. باستان‎شناسان تخمین می‎زنند تاریخ این گوردخمه‎ها به دوره مادها برگردد و جزو قدیمی‎ترین مقابر صخره‎ای به شمار می‎روند.

جالب این است در دو گوردخمه سمت چپ و راست تزئیناتی دیده نمی‎شود ولی گوردخمه وسط در قسمت بالای خود تصویر مردی را دارد که به صورت نیم رخ و تمام قد ایستاده است. به تن او لباس چین‎داری دیده می‎شود و دستان خود را به حالت دعا بلند کرده است. در روبروی او شعله آتش و آتش‎دان به چشم می‎خورد که پشت آتش‎دان یک جسم کوچک با دستان برافراشته رو به آسمان ایستاده است و یک شیء به دست گرفته است.

جاهای دیدنی کرمانشاه

گوردخمه دکان داوود

یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمانشاه ، گوردخمه‎های معروف کرمانشاه که در سه کیلومتری جنوب شرقی سرپل ذهاب دیده می‎شود و از دوره مادها یا هخامنشیان به جا مانده است. اهالی محلی اسم آن را کل داوود گذاشته‎اند. موقعیت آن به شکلی است که در دل صخره بزرگی کنده شده است و ارتفاع زیادی از سطح زمین دارد. درون این مکان 5 طاقچه و گور بیضی شکل دیده می‎شود. برخی از افراد براساس اعتقادات خود در طول سال برای انجام آیین‎های دینی در این مکان جمع می‎شوند.

غار پراو

یکی از غارهای کرمانشاه پراو نام دارد (غار قوری قلعه نیز از جاهای دیدنی کرمانشاه است) و در دل کوهی به همین اسم در 12 کیلومتری شمال شرق کرمانشاه و بین طاق بستان و کوه بیستون قرار گرفته است. معنای پراو در گویش محلی پر آب است.

غار پراو خیلی دیر و همین 40 سال پیش کشف شد و در آن موقع بزرگ‎ترین غار عمودی دنیا نام گرفت و به آن عنوان اورست غارهای دنیا را دادند. این غار دومین اثر طبیعی ملی کرمانشاه به شمار می‎رود که در سال 1388 به ثبت سازمان حفاظت محیط زیست ایران رسید. غار پراو به عنوان خطرناکترین غار ایران شهرت دارد.

غار پراو خطرناکترین غار ایران

پس از کشف غار پراو، غارهای متعدد دیگری با عمق‎های بیشتر در دنیا کشف شدند و رتبه این غار را در بین عمیق‎ترین غارهای جهان به 212 رساندند. از جمله بخش‎های دیدنی و شگرف این غار می‎توانیم به دهانه آن اشاره کنیم که در ارتفاع 3 هزار متری از سطح دنیا و بیشتر از تمامی غارهای دنیا است.

معبد آناهیتا

این معبد که به نام یکی از الهه‎های ایران باستان است از بزرگترین بناهای سنگین ایران و جاهای دیدنی کرمانشاه به شمار می‎رود و در شهر کنگاور کرمانشاه واقع شده است. طبق افسانه‎های ایرانی آناهیتا فرشته و نگهبان آب، زیبایی و وفور نعمت و در پیش ایرانیان بسیار عزیز بوده است. این معبد باشکوه محل پرستش این الهه به شمار می‎رود و مانند تمامی بناهای مشابه که روی بلندی ساخته می‎شوند، شیوه ساخت آن به شکل سکوسازی است.

ستون‎هایی که در بالای معبد آناهیتا قرار گرفته‎اند به 2.54 متر می‎رسند و مورخان زمان ساخت این مکان را دوره اشکانیان یا ساسانیان اعلام می‎کنند.

جاهای دیدنی کرمانشاه

طاق گرا

طاق شیرین کرمانشاه که در زمان محلی به آن طاق گرا می‎گویند در گردنه پاتاق در مسیر کرمانشاه به سرپل ذهاب است. این بنا به شکل یک ایوان و کاملا از بلوک‎های سنگی با تراش مکعب مستطیلی شکل ساخته شده است.

جاهای دیدنی کرمانشاه

هنوز تاریخ ساخت طاق گرا مشخص نیست ولی گفته می‎شود در دوران اشکانیان یا ساسانیان این اتفاق رخ داده است. بعضی از شواهد باستان‎شناسی موجود نیز زمان ساخت آن را مربوط به انتهای دوره ساسانیان و زمان حکومت خسرو دوم می‎دانند.

اگر شما عزیزان از جاهای دیدنی کرمانشاه و مناطق معرفی شده در بالا بازدید کرده اید ، نظرات و تجربیات خود را با دیگر عزیزان به اشتراک بذارید…

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
تبلیغات

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>