تبلیغات

تکنولوژی تمیز گاز طبیعی بدون کربن ، فرآیندی است که در آن با مصرف سوخت های فسیلی که هم در دسترس هستند و هم هزینه ی زیادی دربر ندارند می توان به تولید برق پرداخت، که با تکیه بر پیشرفت هایی که در زمینه تکنولوژی وجود داشته بتوان به تولید گاز طبیعی بدون کربن پرداخت در اصل با مصرف سوخت های فسیلی گاز کربنی از آن آزاد نشود نتیجه این کار می تواند تاثیرات مثبت قابل توجهی را برای محیط زیست به همراه داشته باشد.

در سال 2019 با توجه به روش های جدیدی که دانشمندان ابداع کردند می توان از انتشار گاز کربن که در اثر سوختن گاز طبیعی به وجود می آید جلوگیری کرد، همین امر می تواند فرصتی باشد تا بیشتر روی تولید انرژی های پاک مانور داد. در ایالات متحده هم اکنون بیش از 32 درصد از برق مصرفی با سوختن گاز طبیعی و آزاد کردن کربن تولید می شود. در واقع این کربن ها هستند که حدود 30 درصد از کل حجم آن را تشکیل می دهند.

تکنولوژی های هوشمند جدید چقدر میتواند مقرون به صرفه باشد؟

در یکی از نیروگاه های اطراف شهر هوستون که قلب صنعت نفت و پالایش در ایالات متحده است، در حال آزمایش تکنولوژی هوشمندی هستند تا بتوانند از کربن گاز طبیعی انرژی پاک تولید کنند بر اساس نظریه های این شرکت که در حال انجام فرآیند های لازم روی پروژه  50 مگاواتی است می توان تمامی انرژی های آزاد شده از گاز طبیعی را جذب کرد و دقیقا با هزینه ای مشابه با آن به برق تولید کرد. همانطور که در قسمت قبلی بدان اشاره شد به دلیل ویژگی هایی که سوخت های فسیلی دارند می توان به راحتی از آن ها در جهت کمک به محیط زیست بهره برد. نظر به اینکه گاز طبیعی نسبت به ذغال سنگ آلودگی های کمتری دارد اما چون کربن زیادی را آزاد می کند در نتیجه نمی توان آن را نادیده گرفت.

گاز طبیعی بدون کربن

لازم به ذکر است که حتی اگر چنین پروژه ای مثمر ثمر واقع شود بدان معنا نخواهد بود که دنیا راهی برای تولید انرژی از طریق دریافت کربن سوخت های فسیلی پیدا کرده است که هزینه کمی را به دنبال دارد. اینکه انرژی هایی که از آن سوخت ها به دست می آید هزینه ی زیادی ندارند درست است اما آیا به این مسئله فکر کرده اید که چگونه باید کربن را به انرژی تبدیل کرد؟ سرمایه گذاری هایی که برای انرژی هسته ای به کار می رود بسیار زیاد است علاوه بر آن انرژی های تجدید پذیر به طور کلی عرضه پایداری ندارند اما با تمامی این توصیف ها استفاده از انرژی های غیر کربنی می تواند برای بشر بسیار مفید واقع شود.

فناوری که از آن یاد شد با همکاری شرکت توسعه فن آوری Rivers Capital8، Exelon Generation و شرکت ساخت و ساز انرژی CB & I انجام شده است. علاوه بر آن با راه اندازی یک کارخانه به انجام آزمایش های اولیه پرداخته اند یکی از اهداف آن انتشار نتایجی است که از آزمایشات اولیه به دست آورده اند که در ماه های آینده پرده برداری می شود.

چگونه میتوان از کربن دی اکسید سیمان تولید کرد؟

روند کار این ماشین ها بدین صورت است که با تحت فشار و گرما قرار دادن گاز طبیعی، کربن  دی اکسید منتشر شده از آن را به خود جذب کرده و طی یکسری فرآیندها آن را به توربین ها منتقل کرده و سبب تولید برق می شوند. حتی می توان درصد بسیار زیادی از این کربن دی اکسید را به صورت متداوم مورد بازیافت قرار داد و درصدی از آن را نگهداری کرد.

قسمت اعظمی از کاهش هزینه ها به فروش کربن دی اکسید ارتباط دارد. امروزه بیشترین استفاده ای که از این گاز می شود در جهت استخراج روغن از چاه های نفتی می باشد، به چنین بازاری می توان لقب محدود و غیر سبز داد. با این حال Net Power ایده ی جالبی را مطرح کرده است، او امیدوار است که بتوان با جذب کربن دی اکسید ناشی از مصرف گاز طبیعی و سوخت های فسیلی علاوه بر تولید برق به تولید سیمان، پلاستیک و همچنین موادی که پایه ی آن ها کربن است پرداخت.

لازم به ذکر است که Net Power قادر نخواهد بود تا تمامی مشکلات مرتبط با گاز طبیعی بخصوص در قسمت استخراج را حل کند. در بین تمامی فناوری هایی که در خصوص انرژی پاک به وجود آمده اند Net Power مهم ترین آن هاست.

گاز طبیعی بدون کربن

انرژی پاک چگونه میتواند آینده جهان را نجات دهد؟

مارک گوردون که فرماندار جمهوری خواه ایالات وایومینگ آمریکاست  که در زمینه های برداشت کربن در آزمایشگاه ها کربن تک نیز مشغول به کار است طبق بیانیه ای در تاریخ 28 مارس 2019 اعلام کرد که در حال تهیه ی 1.25 میلیون دلار است تا راهی برای تبدیل گاز های گلخانه ای از جمله کربن دی اکسید به انرژی های پاک به پژوهشگران داشته باشد. با ارزیابی های ملی اقلیمی که در اواخر سال گذشته صورت گرفت، خطرات تغییرات اقیلیمی چنان جدی بود که اگر دانشمندان می خواستند کربن دی اکسید را از جو زمین حذف کنند نیاز به ابزارهای جدید داشتند.

با مطالعه هایی که در این خصوص صورت گرفته می توان نتیجه گرفت که عمده ی این تغییرات اقلیمی به فعالیت های انسانی مرتبط است، با آماری که از میانگین دمای جهانی گرفته شده هم اکنون بشر بیشترین دما را به ثبت رسانده است این بدان معناست که هرچه رو به جلو پیش برویم دمای کره ی زمین بالا رفته و تغییرات اقلیمی با سرعت بیشتری پیش می روند. که اگر این روند کنترل نشود برای تمامی جوانب زندگی مشکل ساز خواهد بود حتی برای دسترسی به آب و تولید انرژی نیز بر به مشکل خواهیم خورد.

سام فینبورگ که مدیر اجرایی شرکت هلنا و مدیر ارشد عملیات است گفت که گروهی از دانشمدان شرکت نامبرده در جهت حل مسائل اقلیمی در حال مطالعه و بررسی هستند. وی افزود میزان انتشارات این گازها به چنان درجه ای رسیده اند که اگر بخواهیم تنها دو درجه از دما را کاهش دهیم، باید کربن دی اکسید را از تمام جو زمین خارج کنیم.

در سال 2018 که 13 سازمان آمریکایی به ارزیابی ملی اقلیمی پرداختند بر این باورند که اگر بخواهیم تنها دو درجه از دما را کم کنیم و تا اواسط قرن آن را ثابت نگه داریم لازم است تا سیاست های عمومی به کم کردن مقدار کربن دی اکسید موجود در اتمسفر به تامین انرژی مصرفی صنایع و همچنین وسایل حمل و نقل کمک کنند.                                                                                                  

تبلیغات

یک دیدگاه

  • علی شریفی
    علی شریفی
    پاسخ

    مقاله خوبی بود ممنون

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>